Avrupa'da gözler, Euro bölgesindeki borç krizinin aşılması için kilit önem taşıyan oylama nedeniyle Slovakya'daydı.

Slovak parlamenterler, Avrupa'yı daha derin bir krizden kurtarmak için Almanya ve Fransa öncülüğünde hazırlanan ve Euro kullanan 17 ülkeden 16'sında kabul edilen Mali İstikrar Fonu’nun oyladı.

Slovak parlamentosunda yaklaşık 10 saat süren görüşmelerin ardından plan reddedildi. Planın, önümüzdeki günlerde yeniden oylamaya sunulacağı kaydedildi.

332 milyon nüfusa sahip Euro bölgesi nefeslerini tutmuş, 5 milyon nüfuslu Slovakya'nın vereceği kararı bekliyordu.

440 milyar Euroluk fonun daha da büyütülmesi, fonla Euro bölgesi ülkelerinin borç tahvillerinin satın alınması ve üye ülkelerle, bu ülkelerin bankalarına kredi verilmesi.

Almanya ve Fransa öncülüğünde hazırlanan ve Temmuz ayında üzerinde uzlaşılan Mali İstikrar Fonu planı Slovakya’ya takıldı ve AB'nin geleceği tehlikeye girdi. Slovakya’nın 'hayır'ı, tüm Euro Bölgesi’nde Mali İstikrar Fonu’nun genişletilmesinin yolu kapatmış oldu.

Ülkede, koalisyonun küçük ortağı Özgürlük ve Dayanışma Partisi, fonun, Yunanistan gibi çok borcu bulunan ülkelere yardım için kullanılmasına karşı çıkmış, ayrıca, Başbakan Iveta Radicova’nın oylamayı aynı zamanda hükümete güven oylamasına dönüştürmesi tepki toplamıştı.