NTV

500 milyon dolarlık hazineyi geri aldılar

NTV Haber

Dünya

İspanya 5 yıl süren hukuk mücadelesini kazanmasının ardından, 500 milyon dolarlık definesine kavuşuyor. Amerikan şirketi tarafından Portekiz kıyılarında bulunan 17 ton ağırlığındaki gümüş ve altın sikkeler, Amerika'dan İspanya'ya götürülüyor.

İspanya'nın sömürgecilik döneminden kalma 500 milyon dolarlık definesi eve dönüş yolculuğuna başladı. Uçaklara yüklenen 17 ton ağırlığındaki altın ve gümüş sikkeler, Florida hava üssünden İspanya' ya doğru yola çıktı.

İspanya, Portekiz kıyılarında 2007'de Amerikan Odyssey şirketi tarafından bulunan definesini geri almak için 5 yıldır süren bir hukuk mücadelesi başlatmıştı.

Florida Federal Mahkemesi, geçen cuma günü definenin İspanya'ya iade edilmesi yönünde karar vermiş, İspanya da bu karar üzerine bölgeye, 2 uçak göndermişti.

İspanya Kralı adına 1796 yılında Lima'da basılan sikkeler artık müzede sergilenecek. Bugüne kadar denizde bulunan en büyük define olan hazineyi taşıyan gemi, Peru'dan dönüşü sırasında 1804'te İngiliz donanması tarafından batırılmıştı.