540 gündür hükümetsiz Belçika’da sona gelindi

Belçika'nın 13 Haziran 2010 tarihindeki erken genel seçimlerin ardından 540 güne ulaşan hükümetsizlik rekorunda sona gelindi.

Anadolu Ajansı 05.12.2011 - 17:40

Ülkede, muhtemel koalisyon ortağı 6 parti, Valon Sosyalist Eli Di Rupo'nun başkanlığında kurulacak yeni hükümetin programını onaylayarak koltuk pazarlığına başladı.

Federe yapılı Belçika'da Flamence konuşan Flaman ve Fransızca konuşan Valon bölgelerinden Sosyalistler, Hristiyan Demokratlar ve Liberallerin katılacağı yeni hükümetin en geç yarın yemin ederek görevine başlaması bekleniyor.

Geçen yılki erken genel seçimlerin ardından 8 ayrı denemede başarısızlıkla sonuçlanan yeni hükümet arayışı, son dönemde Belçika'nın ''AAA'' kredi notunu kaybetmesi ve borçlanma faizinin yüzde 5,86'ya ulaşarak rekor kırması üzerine hızlanmıştı.

2014 ortasına kadar görev yapacak yeni hükümette, Belçika nüfusunun yüzde 40'ını oluşturan Valonların çoğunlukta olması, muhalefette kalmayı tercih eden bölünme yanlısı Yeni Flaman İttifakı'nın (N-VA) tepkisini çekiyor. Geçen yıl ortasındaki seçimlerde Flaman bölgesinde oyların yüzde 28,4'ünü alarak en büyük parti olan Bart De Wever liderliğindeki N-VA'ya destek son kamuoyu yoklamalarında yüzde 35'i aşmış görünüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...