6 maddelik reform paketi

Brezilya'da daha iyi eğitim ve sağlık hizmeti ile yolsuzluğa karşı iki haftadır devam eden gösteriler sonuç verdi. Hükümet 1988'den bu yana en radikal 6 maddelik reform paketini hayata geçireceğini açıkladı.

26.06.2013 - 12:34

6 maddelik reform paketi

Brezilya'da iki haftadır yüz binlerce kişinin düzenlediği protesto gösterileri sonrası Devlet Başkanı Dilma Rousseff, göstericilerin sesine kulak verdi ve radikal bir reform paketi hazırladı.

Seçimlere 18 ay kala hazırladığı reform paketini referanduma götürmeye hazırlanan Rousseff, halkın eğitim, sağlık ve toplu taşıma ile ilgili taleplerini karşılamak için 23 milyar dolarlık ek bir bütçe hazırladı.

Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in reform paketinde öne çıkan başlıca maddeler şunlar:

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ ULAŞIM
Brezilya Senatosu Başkanı Renan Calheiros da, tüm öğrencilere ücretsiz ulaşım olanağı getiren bir öneri hazırladı.

Brazilya Kongresi, ülkede düzenlenen protestoların başlıca gerekçelerinden olan bir anayasa değişikliğini büyük çoğunlukla reddetti.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE RET
"PEC 37" olarak adlandırılan anayasa değişikliği yargının gücünü ve yetkilerini azalttığı, bunun da ülkede yolsuzlukların artmasına yol açacağı savunuluyordu. Anayasa değişikliği tasarısı 9 kabul oyuna karşı 430 oyla reddedildi.

GECEKONDULAR DA AYAKLANDI
Brezilya'da gecekondu mahallerinde oturanlar da daha iyi bir yaşam standardı parolasıyla barışçıl gösteriler düzenledi. Göstericiler eğitim ve sağlık sistemine daha çok yatırım yapılmasını talep etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...