6 yıllık sevgili çıktılar

İngiltere'de medya patronu Murdoch'un "News of the World" gazetesinin kapanmasıyla sonuçlanan "telekulak" skandalı ülkeyi sarsmaya devam ediyor. "Telekulak" skandalında yargılanan Brooks ve Coulson'un 6 yıl gizli aşk ilişkisi yaşadığı ortaya çıktı.

31.10.2013 - 17:11

6 yıllık sevgili çıktılar

İngiltere'de basın etiğinin sorgulanmasına ve soruşturmaya neden olan, kapatılan "News of the World" gazetesinin eski çalışanlarının sorgulanmasına geçtiğimiz Pazartesi günü başlandı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da devam eden davada bugün önemli bir gelişme yaşandı. Dünyaca ünlü medya patronu Rupert Murdoch'un sahibi olduğu "News International" şirketi yöneticisi Rebekah Brooks ile "News of the World" gazetesinin eski editörü ve Başbakan David Cameron'ın iletişim danışmanı Andy Coulson'un gizli aşk yaşadıkları ortaya çıktı.

Soruşturmayı yürüten İngiliz polisi, Rebekah Brooks'un 2004 yılı Şubat ayında Andy Coulson'na yazdığı bir mektubu ele geçirdi. Mektup, Brooks ve Coulson'un aşk ilişkisi yaşadığını gösteriyor. İkilinin aşk ilişkisinin 6 yıl boyunca devam ettiği de iddialar arasında.

Bugünkü duruşmada söz alan savcı Andrew Edis, Brooks ve Coulson'un dinleme skandalında çok yakın bir ilişki içerisinde olduğunu belirterek, "Bay Coulson ne biliyorduysa, Bayan Brooks'un da ondan haberi vardı. Üzerinde durulması gereken konu bu" dedi.

"News of the World" tabloid gazetesi, telekulak skandalının ortaya çıkmasının ardından Temmuz 2011'de kapatılmıştı. Brooks, 2000-2003 yıllarında gazetenin editörlüğünü yapmıştı.

Telekulak skandalı ülkede, yargıç Brian Leveson'ın kamoyuna açık yürüttüğü ve medyanın siyasetçilerle ilişkisinin de masaya yatırıldığı "Leveson Soruşturmasına" neden olmuştu.

Pazar gazetesi "News of the World"ün editörü olduğu dönemde öldürülen Milly Dowler'ın telefonuna bırakılan sesli mesajları yasa dışı olarak dinlemekle suçlanan Rebekah Brooks, hakkındaki suçlamaları reddediyor.

2002'de öldürülen 13 yaşındaki Dowler'ın cep telefonuna bırakılan sesli mesajların dinlendiği ve daha fazla mesaj bırakılması için bazılarının gazete tarafından silindiği tespit edilmişti.

Davanın gelecek yıl bahar aylarına kadar sürmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...