Fransa Senatosu’nda geçen pazartesi kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkârını suç sayan yasa sonrası muhalif senatörler tarafından önceki gün başlatılan girişim giderek güçleniyor. Yasaya şiddetle karşı çıkan ve Senato’da 16 sandalyeye sahip Avrupa Demokratik ve Sosyal Birlik Grubu Başkanı Jacques Mezard, “Grup olarak anayasaya aykırı olan bu yasayı Anayasa Konseyi’ne götürme kararı aldık. Anayasa’nın 61. maddesi uyarınca, tüm gruplardan bu yasayı onaylamayan 197 senatör arasından 60 imzayı bulmak üzere çalışma başlatmış bulunuyoruz. Yasa, Anayasa’nın hem ifade özgürlüğünü düzenleyen 34. maddesine hem de suçun eksik tanınması nedeniyle, ‘cezanın yasallığı’ ilkesine aykırı” dedi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, iktidardaki Halk Hareketi Birliği (UMP) üyesi ve Türk-Fransız Dostluk Grubu Başkanı Michel Diefenbacher da, çoğu UMP üyesi olmak üzere, ana muhalefetteki Sosyalist Parti milletvekillerinin de aralarında bulunduğu imzacı vekil sayısının 35’i bulduğunu söyledi. Bu açıklamalar Anayasa Konseyi’nde etkili oldu. Fransız devlet sistemine özgü bir kurum olan, 9 seçilmiş üyeden oluşan Konsey’in anayasaya aykırı bulduğu tasarı yasalaşmıyor. Senato kaynaklarından edinilen bilgilere göre Anayasa Konseyi, yasayı Elysee Sarayı’na göndermekle yükümlü olan Hükümet Sekreteryası’nı arayarak, “Yasa üzerinde anayasaya aykırılık konusunda ciddi şüpheler bulunduğundan, hem Ulusal Meclis’te, hem de Senato’da imza toplama çalışması olduğundan ve Anayasa Konseyi’ne gidilmesi için açıklanan bir niyet beyanından haberdar olduğumuzu belirtiriz” diyerek yasanın Cumhurbaşkanlığına gönderilmesi için beklenmesini istedi. Konsey, imza toplayan senatörlere de başvuru için hızlı davranmaları çağrısında bulundu.

Fransa’da teamüllere göre, Anayasa Konseyi’nin bu müdahalesi senatörlere zaman kazandırıyor. Hürriyet’e konuşan kaynaklar, haftasonuna kadar bir süre kazanıldığını söylediler. Bu sürede yasa Elysee Sarayı’na gönderilmeyecek. İmza kampanyasının başını çeken Senatör Mezard, çalışmaların devam ettiğini, ‘Hayır’ oyu veren 86 senatörün yanı sıra, oylamaya katılmayan senatörlerden de imza arayışı içinde olduklarını söyledi.

HOLLANDE’DAN DARBE
Yasa, bu yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iddialı adayı Sosyalist François Hollande’ın da seçim hesaplarına girdi. Yasa karşıtı senatörlerin imza kampanyasına, Sarkozy’nin partisi UMP dahil her gruptan katılım olmasına rağmen, Sosyalist Grup’a mensup senatörler karşı eğilimde. Anayasaya aykırılık iddiasını Genel Kurul’da en sağlam gerekçelerle savunan sosyalist Anayasa Komisyonu Başkanı Jean Pierre Sueur ve destekleyen senatörlerin Hollande’ın baskısı altında oldukları kaydedildi.

ANAYASAL SÜREÇ
Fransız Anayasası’na göre, bir yasanın Anayasa Konseyi’ne götürülmesi için şahıs olarak Cumhurbaşkanı, Ulusal Meclis ya da Senato Başkanı’nın imzası gerekiyor. İkinci olasılık Cumhurbaşkanı yasayı onaylamadan önce, Ulusal Meclis’ten ve Senato’dan 60’ar imzayla yapılacak bir başvuru. Milletvekili ve senatörlerin ayrı ayrı imza toplaması gerekiyor. Bir yasa meclisin iki kanadından da geçtikten sonra, meclis sekreterliği yasayı hükümet sekreterliğine gönderiyor. Hükümet de Elysee’ye sevk ediyor. Elysee Sarayı da her iki meclis tarafından kabul edilen yasayı 15 gün içinde onaylıyor.

'TÜRK HEYETİYLE GÖRÜŞMEYE HAZIRIM'
İnkar Yasası’na verdiği ısrarlı destekle Türkiye-Fransa ilişkilerini kopma noktasına getiren Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, “Türk delegasyonu ile hemen görüşmeye hazırım” dedi. Sarkozy, dün yeni yıl dileklerini iletmek üzere Fransa’da bulunan dinlerin temsilcilerini Elysee Sarayı’nda kabul etti. Toplantıya katılan Fransa İslam Konseyi’nin Türk Başkan Yardımcısı Haydar Demiryürek, Sarkozy ile görüştü. Demiryürek görüşmeyi şöyle anlattı: “Cumhurbaşkanına ‘İnkâr Yasası girişiminiz bizde büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Ben şahsen yıkıldım. Türk toplumu kendisini Fransa’da dışlanmış, geri plana atılmış hissediyor’ dedim. Sarkozy de, ‘Hislerinizi anlıyorum. Hemen, sizin de içinde bulunduğunuz bir Türk delegasyonu ile görüşmeye hazırım. Size bildirirler’ diye yanıtladı. Ayak üstü konuştuk. Görüşme talebi bizzat Sayın Sarkozy’den geldi. Ne zaman görüşüleceğini Elysee Sarayı bize bildirecek.”