607 milyar dolarlık tasarı onaylandı

Yasalaşması için Obama'nın imzasına sunulan tasarı, Guantanamo Hapishanesi'nin kapatılmasını engellerken, Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı savaşan Ukrayna güçlerine silah yardımı için yönetime yetki verilmesi ve IŞİD'e karşı mücadele eden Suriye ve Irak'taki unsurlara askeri yardımlara yönelik hükümler de içeriyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.11.2015 - 01:01

607 milyar dolarlık tasarı onaylandı

ABD Kongresi, Guantanamo Hapishanesi'ndeki tutukluların ABD'ye naklini yasaklayıcı hükümler de içeren 607 milyar dolarlık savunma tasarısını onayladı. 

ABD Başkan Barack Obama'nın bütçeyle alakalı bazı ihtilaflar ve Guantanamo hükümleri nedeniyle geçen ay veto ettiği Ulusal Savunma Yetki Tasarısı, Kongre'de yeniden ele alındı. Tasarı bu kez Senato'da 3'e karşı 91, Temsilciler Meclisi'nde de 58'e karşı 370 oyla geçerek, üçte iki çoğunluğun üzerinde bir oranla yeniden veto edilemeyecek şekilde Obama'nın imzasına gönderildi.

Senato'daki Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, "Tasarının daha önce gereksiz şekilde veto edildiği süreci hepimiz biliyoruz. Artık Başkan'ın, teröristleri ülkeye getirmeyi engelleyecek bu yasayı imzalamasını bekliyoruz" diye konuştu.

Tasarı, Obama'nın başkanlığı dönemindeki öncelikli hedeflerinden biri olan, Guantanamo'daki tutukluların ABD'ye taşınması yoluyla hapishanenin kapatılmasını önleyici hükümler içeriyor.

Ayrıca, Rus yanlısı ayrılıkçılara karşı savaşan Ukrayna güçlerine 300 milyon dolarlık silah yardımı için Obama'ya yetki verilmesi ve IŞİD'e karşı mücadele eden Suriye ve Irak'taki unsurlara askeri yardım için fon ayrılması gibi düzenlemelere de tasarıda yer veriliyor. Tasarı, IŞİD'e karşı mücadelede Irak güçleri için 715 milyon dolar, Suriyeli ılımlı muhaliflere yönelik eğit-donat programına da 406 milyon dolar fon ayırıyor. 

Savunma tasarısının son hali, önceki haline göre toplamda 5 milyar dolarlık bir kesinti öngörüyor.

Kongre'den tasarının ezici çoğunlukla geçmesi, Başkanlığa seçildiği günden bu yana birçok kez Guantanamo'yu kapatmak ve tutukluların ABD'ye taşınmasını mümkün kılmak istediğini dile getiren Obama'nın planını hayata geçirmesini zorlaştırabilir. Şimdi gözler, Obama'nın Guantanamo'da kalan 112 tutukluyu ABD'ye getirmek ve hapishaneyi kapatmak için başkanlık kararnamesi yoluna gitmeyi deneyip denemeyeceğine çevrildi. 

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, geçen hafta konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Obama'nın Guantanamo konusunda Kongre ile işbirliği halinde çalışacağını, ancak hapishaneyi kapatmak için gerekirse kararname yayımlama seçeneğine de başvurabileceğini belirtmişti.

Sayfa Yükleniyor...