'63 mültecinin ölümünden NATO sorumlu'

Geçtiğimiz yıl, Akdeniz'de bir teknede ölü bulunan 63 Libyalı mülteci ile ilgili hazırlanan rapor tamamlandı. Raporda, başta NATO olmak üzere çevredeki ticari gemiler, mültecilerin ölümünden sorumlu tutuldu.

NTV Haber 30.03.2012 - 11:16

'63 mültecinin ölümünden NATO sorumlu'

İngiliz Guardian gazetesinin 47 üyeli Avrupa Konseyi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin hazırladığı raporu yayınlamasıyla, NATO'nun bir insanlık ayıbına imza attığı ortaya çıktı.

2011 yılı mart ayında Akdeniz'deki bir teknede bulunan 63 mültecinin ölüme terk edildiğine ilişkin hazırlanan raporda, teknedekilerin ölümünden NATO, sahil güvenlik gemileri ve çevredeki ticari gemiler sorumlu tutuldu.

MÜLTECİLER AÇ SUSUZ BIRAKILDI
Raporda, teknenin mazotunun bitmesi nedeniyle denizin ortasında aç ve susuz kalan mültecilere günlerce yardım eli uzatılmadığı kaydediliyor.

Tekneye yardımın ancak 15. günde geldiği ancak teknedeki 72 kişiden 63'ünün, açlık ve susuzluğa daha fazla dayanamayarak öldüğü, sadece 9'unun hayatta kaldığının anlaşıldığı belirtiliyor.

AKDENİZ'DE YİTİRİLEN HAYATLAR
"Akdeniz'de yitirilen hayatlar" başlıklı raporda mültecilerin yüzyüze kaldığı çaresizlik sağ kalanların da tanıklıklarıyla temellendirilerek anlatılıyor.

Avrupa Konseyi, 2011 yılı boyunca Afrika kıyılarından Avrupa'ya ulaşmaya çalışan toplam  bin 500 kişinin denizde hayatını kaybettiğini belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...