69 kaçak patriot füzesi yakalandı

Finlandiya'da gümrük memurları rutin bir arama sırasında bir gemide 69 adet ABD yapımı patriot füzesi ve 150 ton patlayıcı madde ele geçirdi.

Haberler 22.12.2011 - 12:13

69 kaçak patriot füzesi yakalandı

Tesadüfen ele geçirilen 69 patriot füzede silah kaçakçılığının ne kadar karmaşık olduğu bir daha ortaya çıktı. Patriot füzeleri ve patlayacı madde Finlandıya'da yakalandı ancak gemi Danimarka şirketine ait ve İngiliz bayrağı taşıyor. Ayrıca Almanya'dan hareket eden gemi, Finlandiya üzerinden Çin'e gidiyordu.

Finlandiyalı yetkililer, Danimarka şirketinin sahibi olduğu "Thor Liberty" yük gemisinin İngiliz bayraklı olduğunu açıkladı.

Almanya'dan hareket eden "Thor Liberty" gemisi Finlandiya'nın Kotka kenti üzerinden Çin'in Şangay kentine gidiyordu.

Patriot füzeleri ve patlayıcı maddelerin ele geçmesinin ardından Finlandiya polisi, geminin 23 mürettebatını kaçakçılık suçlamasıyla gözaltına aldı.

THORCO'YA SİLAH KAÇAKÇILIĞI SORUŞTURMASI
Geminin sahibi olan Danimarkalı gemi işletmecisi Thorco hakkında soruşturma başlatıldı. Thorco şirketi başkanı Thomas Mikkelsen, silah kaçakçılığından haberi olmadığını söyledi. Mikkelsen gemilerinde kaçak silah bulunması karşısında şoke olduğunu belirtti.

FİN İÇİŞLERİ BAKANI DA ŞAŞKIN
Finlandiya İçişleri Bakanı Paivi Rasanen daha önce böyle bir vakayla karşılaşmadıklarını söyledi. Gümrük ve polis yetkilileri ihracat ve silah kaçakçılığı yasalarının ihlali olup olmadığı konusunda da iki yönlü bir soruşturma başlattığını açıkladı.

PATRIOTLAR SADECE ABD MÜTTEFİKLERİNE VERİLİYOR
Patriot füzelerini üreten Amerikan Raytheon şirketinin sitesinde yer alan bilgilere göre, füzeler "Amerikan ve müttefik kuvvetlere sağlanıyor". Füzeyi kullanan ülkeler arasında Güney Kore de yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...