8.8'lik deprem Şili'yi yıktı

Güney Amerika ülkesi Şili, 1,5 dakika süren 8.8 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Ölü sayısı 700'ü geçti. Bir binanın enkazında mahsur kalan 100 kişiye ulaşılmaya çalışılıyor, ülkede yağma başladı.

27.02.2010 - 08:57

8.8'lik deprem Şili'yi yıktı

Şili’de dün sabah Concepcion kenti yakınlarında TSİ 08.43’te çok şiddetli bir deprem meydana geldi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, 8.3 olarak duyurduğu deprem büyüklüğünü önce 8.5'a, daha sonra 8.8'e yükseltti.


Depremin merkez üssü, başkent Santiago'nun 325 kilometre güneybatısı ve Concepcion kentine 115 kilometre uzaklıktaydı. Yerin 35 kilometre altında meydana gelen deprem, yaklaşık 1.5 dakika sürdü.

2 milyon kişiyi etkileyen depremde 500 bin ev yıkıldı ya da ağır hasar gördü. Deprem nedeniyle yollar, köprüler ve bazı hastaneler yıkıldı, elektrik ve telefon şebekeleri de çöktü.

Bu arada Devlet Başkanı Michelle Bachelet afet durumu ilan etti. Başkent Santiago'daki uluslararası havaalanı uçuşlara kapatıldı.

100 KİŞİ BİR BİNANIN ENKAZINDA MAHSUR
Şili'de ölü sayısı hızla artıyor. Son açıklamalara göre hayatını kaybedenlerin sayısı 700'ü geçti.

Deprem merkezine en yakın kent olan 670 bin nüfuslu Concepcion kentinde çöken bir binada yaklaşık 100 kişi mahsur kaldı. Conception Belediye Başkanı, 200 kişinin yaşadığı binada yaklaşık 100 kişinin kapana kısıldığını söyledi.

Ülke genelinde enerji nakil ve telefon hatlarının kesik olması nedeniyle ölü sayısının ve zararın büyüklüğünün tespit edilmesi süreci oldukça yavaş ilerliyor.

YAĞMA BAŞLADI
Depremden en fazla etkilenen Concepcion kentinde, bir süpermarket ve bazı mağazalar yağmalandı.

Şili devlet televizyonu TVN, onlarca kişinin süpermarketi yağmalarken çekilen görüntülerini yayınlarken, başka yağmalama olaylarının da olduğunu duyurdu. Polis, su ve gözyaşartıcı gazla kalabalığı dağıttı.

Görüntülerde, birçok kişinin süpermarketten gıda ürünleri aldığı görülse de, bazı gençlerin elektronik ev eşyaları çaldığı dikkat çekiyor.

6.1'LİK ARTÇI SARSINTI KORKUTTU
Şili'de bugün 6,1 büyüklüğünde yeni bir artçı sarsıntı meydana geldi.

Amerikan Deprem Gözlem Merkezi, 8,8 büyüklüğündeki depremin ardından Şili kıyılarında 6,1 büyüklüğünde yeni bir artçı sarsıntının meydana geldiğini duyurdu.

Sarsıntının merkez üssü Talca kentinin 63 kilometre kuzeyi olarak açıklandı.

Şili'de, dünden bu yana en şiddetlisi 6,9 olmak üzere 60 kadar artçı deprem meydana geldi.

ABD VE AB: YARDIMA HAZIRIZ
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Megan Mattson, Şili'deki yetkililerle temasa geçerek yardım önerdiklerini belirtti. Mattson, ülkede ikamet eden veya ülkeyi ziyaret eden ABD vatandaşlarının sağlık durumu hakkında ise şu anda bir bilgisi olmadığını söyledi.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton da Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet ile ''yakın temasta'' kalacağını belirttiği açıklamasında, ''AB, Şili halkına yardım sağlamaya hazırdır'' ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yaptığı yazılı açıklamada, deprem nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Şili halkı ve yetkilileriyle dayanışma içindeyiz” dedi.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE HASAR
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, başkent Santiago ve çevresinde yaklaşık 200 kadar Türk vatandaşının yaşadığını söyledi.

Özügergin, ülkedeki iletişim kanallarında yaşanan sorun nedeniyle bu kişilerin hepsine ulaşılamadığını, ancak şu ana kadar kendilerine Türk vatandaşlarından herhangi bir kayba dair bilginin ulaşmadığını kaydetti.

Özügergin, büyükelçilik ve ilgili birimlerin çalışmalarını sürdürdüğünü, depremin büyükelçilik civarında da hissedildiğini, elçilik binasında hafif derecede maddi hasar oluştuğunu bildirdi.

GÜNDOĞDU: CAN KAYBI ARTACAK
Depremle ilgili öğle saatlerinde NTV’ye konuşan İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Oğuz Gündoğdu, şunları söyledi:

“Deprem yerleşim yerlerine yakın, bu yüzden can kaybının artması sürpriz olmayacak. Artçıları da kuvvetli, bunlar da korku yaratır.

Büyük bir depremden sonra tsunami olması için başka koşulların da meydana gelmesi gerekiyor.

Tsunami olmuştur ama etkili bir tsunaminin olmadığı anlaşılıyor. Çünkü tsunami olsaydı, çoktan kıyılara ulaşmış olurdu.”

İKİNCİ EKONOMİ MERKEZİ
Nüfusu 250 bin civarında olan Concepcion, Santiago ve Valparaiso ile beraber ülkenin en önemli üç şehrinden biri ve Santiago'dan sonra ülkenin ikinci önemli ekonomi merkezi durumunda.

Concepcion, Santiago'ya 500 kilometre mesafede ve Büyük Okyanus kenarında yer alıyor.

Tehlike oluşturabilecek tsunami dalgaları Tehlike oluşturabilecek tsunami dalgaları

YÜZYILIN EN ŞİDDETLİ DEPREMLERİ
Yüzyılın başından beri meydana gelen şiddetli depremler, büyüklüklerine göre şöyle:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...