80 milyar dolarlık silaha denetim

Uluslararası silah ticaretini düzenleyen ilk anlaşma, BM Genel Kurulu'nda oy çoğunluğuyla kabul edildi. Anlaşma, her yıl 80 milyar doları bulan konvansiyonel silah ticaretini uluslararası denetim altına almayı hedefliyor.

Haberler 03.04.2013 - 12:29

80 milyar dolarlık silaha denetim

Geçtiğimiz hafta sona eren BM Uluslararası Silah Ticareti Antlaşması Konferansı'nda üzerinde görüş birliği sağlanamayan metin dün BM Genel Kurulu'nda oylandı.

Taslak metin, oylamaya katılan ülkelerden İran, Kuzey Kore ve Suriye'nin ret oyuna karşı 154 ülkenin lehte oyuyla kabul edilirken, 23 ülke çekimser kaldı. Rusya ve Çin ise, çekimser oy kullanan 23 ülke arasında yer aldı.

Oylama ile yaklaşık 80 milyar dolarlık küresel silah ticareti pazarı için ilk kez uluslararası düzenleme yapılması kabul edilmiş oldu.

Sürecin devamında, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un kabul edilen metni imzaya açması ve ülkelerin imzaladıkları antlaşmayı kendi parlamentolarında onaylatmaları gerekiyor.

Anlaşmaya göre, silah ambargosunu ihlal eden, soykırım ya da insanlığa karşı suç işleyen kişi ve ülkelere konvansiyonel silah ticareti yasaklanacak.

Silahların okul ve hastane gibi sivil hedeflere karşı kullanılması durumunda da ilgili ülkelere silah ticareti yasağı getirilecek.

Sayfa Yükleniyor...