9 Greenpeace daha eylemcisi serbest

Rus mahkemesi, 19 Eylül'de gözaltına alınan 30 Greenpeace eylemcisinden 9'unu daha serbest bıraktı. Tahliye edilenler arasında Türk vatandaşı Gizem Akhan bulunmuyor.

Anadolu Ajansı 20.11.2013 - 00:01

9 Greenpeace daha eylemcisi serbest

Rusya'da tutuklanan 30 Greenpeace eylemcisinin yargılandığı mahkeme, dün kefaletle serbest bıraktığı üç eylemcinin ardından 9 üyenin daha serbest bırakılmasına karar verdi.

Davaya bakan St. Petersburg Bölge Mahkemesi, dünkü tahliye kararının ardından, bugün 9 eylemciyi daha kefaletle serbest bıraktı. Serbest bırakılan üyeler arasında, Fransa, İtalya, Arjantin, Yeni Zellanda, Polonya ve İngiltere vatandaşları yer alıyor.

Rusya'da, Gazprom Neft'e ait petrol platformuna tırmandıkları gerekçesiyle 19 Eylül'de gözaltına alınan, "holiganlık ve güvenlik güçlerine kötü davranma" suçlarından tutuklu yargılanmalarına karar verilen eylemciler, geçen hafta Murmansk kentindeki şartların yetersiz olması nedeniyle St.Petersburg'a nakledilmişti.

Primorskiy Mahkemesinde yargılanan 18 ülkeden 28 eylemci ile 2 haberciden oluşan sanıklar arasında Gizem Akhan adlı bir Türk vatandaşı da bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...