Türk askerlerini taşıyan Sikorsky helikopteri, Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki Bagrami bölgesinde bir evin üzerine düştü.

Kazada, helikopterde bulunan 12 Türk askeri şehit oldu. Evdeki 4 Afgan sivil de hayatını kaybetti.

Olayda ev kısmen yıkılırken, helikopterin parçaları da etrafa saçıldı.

İlişkili Haberler


Türkiye'nin Kabil Bölge Komutanı ile Kabil Büyükelçisi olay yerinde incelemelerde bulundu.

Afganistan'daki helikopter kazasıyla ilgili Genelkurmay Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

KAZA YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

BAŞBAKAN'DAN İLK AÇIKLAMA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 askerin şehit olduğu kazayla ilgili gazetecilere açıklama yaptı.

Başbakan Erdoğan, ''Düşme esnasında subay, astsubay, uzman er, erbaş olmak üzere 12 kardeşimiz malesef şehit oldu'' dedi.

Şehit askerlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı dileyen Erdoğan, ''Tüm milletimizin de başı sağolsun, şehadet mertebesinde olan kardeşlerimizin makamı ali olsun diyorum'' şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU: ACİL İNİŞ YAPIYORDU
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, ilk bilgilere göre, kazanın teknik bir arızadan kaynaklandığını söyledi.

Kazanın helikopterin acil iniş yaparken gerçekleştiğini belirten Davutoğlu, şunları söyledi:

''Sabahleyin ben hemen büyükelçiliğimizle, oradaki komutanlığımızla temas kurmuştum. Genelkurmay Başkanımızla da görüştük. Durumları değerlendirdik. 12 askeri personelimizi maalesef kaybettik. Onlara rahmet diliyorum. Acımız büyüktür. Bütün Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza da taziyelerimi sunuyorum.

Teknik arazıa gibi gözüküyor. Olayın oluş seyri, acil iniş için o aşamada olan bir olay. Ama tabii nihai değerlendirme yapılacak. İlk intiba o şekilde. Düştüğü mahal itibariyle bir evin üzerine düştü, onu da kurtarmak için muhtemelen çok ciddi çaba sarfetti helikopter pilotumuz. Olayın oluş seyri ve düştüğü mahal böyle bir intiba veriyor. Kabil'in bütün güvenlik komutası Türk Silahlı Kuvvetlerinde idi, bizim yetkimizdeydi. onların nihai değerlendirmesini, raporunu alacağız. Çok büyük bir acıdır.''

BÜYÜKELÇİ NTV'YE KONUŞTU
Afganistan'da 12 Türk askerinin şehit olduğu kazayla ilgili Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk, NTV'nin sorularını yanıtladı.

"İlk bulgular helikopterin acil iniş yapmaya çalıştığını gösteriyor" diyen Büyükelçi Öztürk, Türk helikopterlerinin eğitim amaçlı uçtuğunu, muharip bir görevi olmadığını hatırlattı.

Kaza kırım raporunun hazırlandığını dile getiren Öztürk, bu konuda gerekli açıklamaları Genelkurmay Başkanlığı'nın yapacağını söyledi. Cenazelerin nakli konusunda Genelkurmay'ın hazırlık yaptığını belirten Türkiye'nin Kabil Büyükelçisi Öztürk, "Cenazelerin naklinin ne zaman olacağı henüz belli değil" dedi.

AFGANİSTAN'DA BİN 800 TÜRK ASKERİ VAR
NATO'nun Afganistan'daki misyonu ISAF çerçevesinde bu ülkede bin 800 Türk askeri görev yapıyor. Afganistan'da görev yapan Türk askerleri operasyona katılmayıp, sadece devriye görevi yapıyor. Afganistan'da NATO misyonunun görevi 2014'te son bulacak.