İlişkili Haberler

Rejim güçlerinin kuşatmasındaki doğu Halep'ten tahliye çalışmaları devam ediyor. 

Bölgeden gelen son bilgilere göre, otobüslere yapılan saldırı sonrası duran tahliye süreci yeniden başladı.

Anadolu Ajansı, kuşatmadan çıkartılan yaklaşık 500 kişinin muhaliflerin kontrolündeki batı Halep kırsalına ulaştığını duyurdu. 

OTOBÜSLER ATEŞE VERİLDİ

Dün öğleden sonra kentin doğusuna gelen otobüslerin saldırıya uğraması sonrası tahliyeler durmuştu. Fua ve Kefreya köylerinde yaşayanların tahliyesi için bölgeye gönderilen otobüsler saldırıya uğradı.

CAN KAYBI YAŞANMADI

İdlib kenti yakınlarında gerçekleşen saldırıda en az 5 otobüs ateşe verildi. Otobüslerin boş olduğu ve olayda herhangi bir can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

Yaşanan saldırının ardından Halep'ten tahliyeler de askıya alınmıştı.

Esad rejimi ile muhalifler, Halep'teki sivillerin tahliyesine karşılık, Şii köyleri Fua ve Kefraya'daki sivillerin de tahliye edilmesi şartıyla anlaşma sağlamıştı.

Fua ve Kefarya kasabalarında bulunan 1200 sivil ve milisin rejim denetimindeki bölgelere gönderildikçe doğu Halep'te mahsur kalan aynı sayıda kişinin tahliyesine izin verileceği açıklanmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de tahliyelerin uluslararası gözlemcilerin denetiminde yapılmasına ve sivillerin korunmasına yönelik karar tasarısını oylama kararı aldı.

Doğu Halep'teki tahliye işlemi Türkiye ve Rusya'nın vardığı anlaşma sonucunda başlamıştı.