Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk, Erbil'deki IKBY Başbakanlığı binasında Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile görüştü.

AA'nın Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise en önemli 10 ajansından biri olduğunu belirten Kemal Öztürk, Erbil'de büyük bir ofis açarak Kurmanci ve Sorani lehçesinde yayına başlayacaklarını ve bölgedeki tüm gelişmeleri doğru ve tarafsız bir şekilde dünyaya yaymak istediklerini söyledi. 

Kürtçe haberler personelinin eğitiminin tamamlanmasıyla yakında test yayınına geçileceğini ve Eylül ayında abonelere haberlerin sunulmaya başlayacağını belirten Öztürk, "Bu bölgede çok güçlü bir medya olduğunu biliyoruz. Medyanın haber ihtiyacını karşılamak istiyoruz" şeklinde konuştu.

AA'nın Ortadoğu'da ve Arapça haberlerde çok güçlü bir ajans olduğuna işaret eden Kemal Öztürk, dünyaya alternatif hat kurmak istediklerini de vurguladı.

Öztürk, Anadolu Ajansı'nın 5 dilde haber ürettiğini de ifade etti.

'AA'NIN PROJESİNDEN MUTLU OLDUK'
Başbakan Barzani de, AA'nın Kürtçe yayın projesinin kendisini çok mutlu ettiğini vurgulayarak, "Tüm alanlarda Türkiye ile ilişkilerimiz gelişmiş durumda. Ancak bu proje iki toplum arasındaki ilişkiyi daha da geliştirecek" dedi.