AB 47 milyon euroyu daha serbest bıraktı

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği fonun 47 milyon euroluk kısmını daha serbest bıraktı. AB'nin şimdiye kadar serbest bıraktığı para 240 milyon euro oldu

Haberler - Anadolu Ajansı 26.05.2016 - 16:39

AB 47 milyon euroyu daha serbest bıraktı

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, serbest bırakılan 47 milyon euronun 20 milyon eurosu Türk Sahil Güvenlik Kuvvetleri'nin arama ve kurtarma operasyonlarında kapasite artırımı için, kalan 27 milyon euro ise Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların eğitim altyapısı, mesleki eğitimi ve sosyal desteklemelerinde kullanılacak.

Böylelikle AB Komisyonu'nun Türkiye’ye 2017 sonuna kadar söz verdiği 3 milyar euroluk fonun yaklaşık 240 milyon eurosu serbest bırakılmış oldu.

AB geçtiğimiz haftalarda, yük paylaşımı adı altında Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için sağlanacak fonun hızlandırılmasına karar verdi.

AB, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 1 milyar euroluk mali desteğin, temmuz sonuna kadar Türkiye’ye sağlanmasının planlandığını belirtmişti.

AB, 29 Kasım 2015’te gerçekleştirilen Türkiye-AB Zirvesinde, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için 2017 sonuna kadar 3 milyar euroluk fon sağlamayı taahhüt etmişti.

18 Mart’taki zirvede ise bu bütçenin bitmesi durumunda 2018 sonuna kadar 3 milyar euroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırıldı.

Fonların, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...