AB: Açlık grevlerinden endişe duyuyoruz

Cezaevlerindeki açlık grevi tartışmaları Türkiye sınırlarını aştı. Konuyla ilgili AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada "Tutuklu ve mahkumların sağlık durumlarından endişe ediyoruz" denildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.11.2012 - 00:36

AB: Açlık grevlerinden endişe duyuyoruz

AB Komisyonu, Türkiye'de cezaevlerinde açlık grevi yapanlara ''sağlıklarınızı ve hayatlarınızı riske atmayın'' çağrısında bulundu.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle'nin sözcüsü Peter Stano, yaptığı açıklamada, açlık grevine katılan tutuklu ve mahkumların sağlık durumlarının kötüye gittiği yönündeki haberlerden endişe duyduklarını belirtti.

Stano, ''Açlık grevindekilere sağlıklarını ve hayatlarını riske atmamaları çağrısında bulunuyoruz. Tutuklu ve mahkumların sağlık durumlarının daha kötüye gitmemesi için uluslararası insan hakları normlarına uygun şekilde çaba gösterilmesi çağrısında bulunuyoruz'' dedi.

AB Komisyonu olarak Kürt meselesinin tatminkar şekilde çözülmesinin önemini bir kez daha vurgulamak istediklerini belirten Stano, ''Güneydoğu barış, demokrasi ve istikrar yanında sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmaya ihtiyaç duyuyor. Bu sadece bölge halkının sosyal, ekonomik ve kültürel haklarını genişletecek somut önlemler üzerinde konsensüs sağlanmasıyla gerçekleştirilebilir'' ifadesini kullandı.

Sözcü Stano, Kürt meselesine ve güneydoğudaki diğer sorunlara çözüm bulunması için tüm demokratik güçlerin mümkün olduğunca geniş katılımının sağlanmasını ve meselelerin temel özgürlüklere tam saygılı şekilde, şeffaf ve samimi şekilde tartışılmasını tavsiye etti.

Sayfa Yükleniyor...