AB anayasasına kavuştu

Avrupa Birliği'nin anayasası olarak nitelenen Lizbon Anlaşması bugünden itibaren yürürlüğe giriyor. Anlaşma Türkiye'nin katılım müzakereleri açısından yenilik getirmiyor ama genişleme politikasının devamı için önem taşıyor.

01.12.2009 - 10:56

AB anayasasına kavuştu

Avrupa Birliği'nin daha etkin işleyişini öngören ve yeni anayasası olarak nitelenen Lizbon Anlaşması bugünde itibaren yürürlüğe giriyor.

Yeni anayasa Türkiye'nin katılım müzakerelerinin ilerleyişinde herhangi bir yenilik getirmiyor ama yeni üyelerin birliğe katılımına imkan verdiği için genişleme politikasının devamı açısından önem taşıyor.

27 üye ülke tarafından onaylanan anlaşmayla birliğin karar alma mekanizmasının hızlandırılması ve uluslararası arenada etkinliğinin artırılması hedefleniyor.

Anlaşma uyarınca ilk kez Avrupa Birliği'nin bir başkanı ve dışişleri bakanı da olacak. Avrupa Birliği Konseyi başkanlığını Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy, Dışişleri Bakanlığı görevini ise Catherine Ashton yürütecek.

Birliğin anayasasının yürürlüğe girmesi dolasıyla bugün Lizbon'da kutlamalar yapılacak. Havai fişek, dans ve müzik gösterilerinin yanısıra kutlamalara katılan AB liderleri de konuşmalar yapacak.

SEKİZ YILLIK SERÜVENİN ARDINDAN YÜRÜRLÜKTE
Anlaşma, yaklaşık sekiz yıllık bir serüvenin ardından yürürlüğe girme aşamasına geldi. İrlanda'da halkın referandumda bir kez reddettiği anlaşma, son olarak geçen ayın başlarında Çek Cumhuriyeti engelini de aşmıştı.

Taraftarları, Lizbon anlaşmasının Avrupa Birliği'ni daha etkin ve demokratik kılacağını savunurken, karşıtları Brüksel'e çok fazla yetki devredildiğini söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...