AB Bakanı Ömer Çelik Halep'teki ateşkes hakkında açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin son bir haftadır kordidor için çaba sarfettiğini söyleyen Çeliki, koridorun açılmasının sabote edildiğini ifade etti. Çelik, "Şimdi de koridora bir saldırı yapıldı" ifadelerini kullanırken Halep'te yaşanan durumun insanlık için bir utanç anlamına geldiğini söyledi.

AB Bakanı Çelik, "Halep için dünyanın ayağı kalkması lazım" dedi.

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik'in konuşmasının satır başları şöyle; "İnsanlar yakınlarının bir mezarı olsun diye acı çekiyorlar. Şimdi benzer bir durumu Halep'te görüyoruz. Bir haftadır Türkiye burada bir koridor açılsın diye gayret gösteriyor. Koridorun açılması bile sabote edildi. Şimdi de koridora bir saldırı yapıldı. 

Dünyanın gözü önünde bu katliamların gerçekleşmesi dünya için utanç vericidir. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra alınan yol Halep için bir kazanıma dönüşmüyor. Halep için dünyanın ayağı kalkması lazım. Bu utançla dünyanın yüzleşmesi lazım. 

Türkiye hakkında yayımlanan ilerleme raporlarında çok kötü ifadeler kullanılsa da 33 faslın 30'unu yerine getirdiği belirtiliyor. Önümüzde farklı bir takım oluşumların da ortaya çıktığını görüyoruz. Örneğin Avusturya'da neredeyse hükümet düzeyinde, sürekli dışişleri bakanı, Türkiye'yle müzakelerin kesilmesi gerektiğini söylüyor. 

Bu ifade Türkiye karşıtı gözüksede aslında Avrupa Birliği karşıtı bir ifadedir. Son seçimlerde de görüldü aşırı sağcı aday seçimi küçük bir farkla kaybetti. Bu Hollanda için geçerli Fransa için geçerli. Geçenlerde bir röportajı vardı Le Pen'in (Marine Le Pen) kendisi Avrupa Birliği'nin Fransa'nın işine gelmediğini söylüyor.

Yakın dönemde Avrupa'da beş seçim var. Ben bunların hepsini yakından takip ediyorum ve her birinde aşırı sağcı görüşlerin yükselişte olduğunu görüyorum.