Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Estonya'da yapılan AB toplantısının ardından açıklama yaptı. 

Avrupa'daki radikallik algısına değinen Çelik, "Avrupa'da radikallik denilince akla müslümanlar geliyor ama radikallik dine indirgenmemeli" ifadelerini kullandı. 

Çelik, Avrupa devletlerinin atacağı yanlış adımların entegrasyona zarar vereceğini ve bu durumun sonunda bunun radikalizme hizmet edeceğine değindi. 

AVRUPA AYNI ADIMI ATMIYOR

AB Bakanı Çelik, Avrupa'nın PKK saldırıları söz konusu olduğunda Türkiye'ye yeterli desteği göstermediğini savundu. 

Çelik'in konuşmasından satır başları şöyle; "Avrupa Birliği'ne tam üyelik Türkiye'nin stratejisidir. Müzakereler kesilsin sözleri radikalleşmeye destektir. Erdoğan hakkında konuşmaktan politika üretemez oldular. Bu demokrasi için zaaftır. Türkiye'yi araçsallaştırmaya çalışıyorlar, bu son derece yanlış bir iştir. Buradan Almanya'ya fayda çıkmaz. Onlardan olumsuz bir açıklama gelmediği sürece bizden bir şey olmuyor. Ama biz Cumhurbaşkanımız hakkındaki olumsuz açıklamalara tabii ki cevap vereceğiz. 

Almanya Avrupa Birliği'ne talimat vererek Avrupa'daki ırkçıların tezlerini güçlendiriyor. Almanya'da PKK'nın himaye edilmesi çok ciddi bir sorundur. Almanya'nın şimdiki tutumu marjinal tutumlarla uyuşuyor. 

Türkiye ile ilişkinin kesilmesi şeklinde bir atmosfer görmüyorum. Şöyle bir yaklaşım üretiyor bazıları, "biz müzakereleri kesince Türkiye'ye ders vermiş oluruz." Türkiye'nin büyüklüğünü kavrayamıyorlar. Avrupa'nın karşı karşıya kaldığı problemler Türkiye olmadan çözülemez. Türkiye denklemden çekildiği zaman başka tartışmalar ortaya çıkacak. 

Bazı ülkelerde PKK'nın faaliyetlerine izin veriliyor. Bu kabul edilemez. 

ARAKAN MÜSLÜMANLARI

Dün akşam yemek yediğimiz masada İngiltere, Fransa, Belçika, Slovakya dışişleri bakanları vardı. Arakan müslümanları konusu da gündeme geldi. Türkiye yardım konusunda aritmetik olarak birinci sıradadır. Avrupa'da 50-100 mülteci için siyasi gündem alt üst edilirken Türkiye üç milyon mülteciyi sorunsuz misafir ediyor. Şu an en azından oradaki acıya bir nebze olsun yardım getirebilmek açısından önemli bir adım atmıştır Türkiye.