AB dönem başkanı Avusturya'dan Türkiye çağrısı

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz Avrupa Birliği'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini vakit geçirmeksizin sona erdirmesi gerektiğini savundu.

NTV Haber 17.07.2018 - 16:01 | Son Güncelleme : 17.07.2018 - 16:12

ab dönem başkanı kurz avusturya türkiye170718.JPG

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Yunan Kathimerini gazetesine konuştu.

Temmuz ayı başında AB Dönem Başkanlığı'nı devralan Avusturya'nın Başbakanı Sebastian Kurz, "Türkiye son yıllarda sürekli olarak Avrupa ve değerlerinden uzaklaşıyor" dedi.

Türkiye ile üyelik müzakerelerinin durdurulması gerektiğini savunan Sebastian Kurz, "AB ile Türkiye arasında komşuluk temelinde farklı işbirliği seçeneklerinin bulunmasına odaklanmamız gerekiyor" dedi.

Avusturya Başbakanı Kurz benzer bir çağrıyı geçen Mart ayında Varna'da AB liderleriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan toplantı öncesinde de dile getirmişti.

AB dönem başkanı ülke tek başına Birlik adına kararlar almıyor. Fakat Viyana-Ankara hattındaki gergin ilişkiler ve gerek Türkiye gerekse Avrupa’daki politik konjonktür nedeniyle gelecek Avusturya'nın altı aylık dönem başkanlığında Türkiye-AB ilişkilerinde olumlu bir gelişme kaydedilmesi beklenmiyor. Avusturya yıl sonunda dönem başkanlığını Romanya’ya devredecek.

Avusturya başından beri Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan ülkeler arasında yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...