AB Filistin devletini tanıyacak

İsrail'in Haaretz gazetesi, "AB, tek taraflı ilan edilecek başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devletini tanıyacak" iddiasına yer verdi.

Anadolu Ajansı 01.12.2009 - 12:35

AB Filistin devletini tanıyacak

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesi, AB ülkeleri dışişleri bakanlarının önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda, tek taraflı ilan edilecek, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini tanımalarının beklendiğini yazdı.

AB dönem başkanı İsveç tarafından hazırlandığı belirtilen bir taslak belgeyi ele geçirdiğini bildiren gazete, AB dışişleri bakanlarının Kudüs'ün hem İsrail, hem de Filistin'in başkenti olması çağrısında bulunacaklarını savundu.

Gazete, İsrail'in AB'nin bu planına karşı "bir diplomatik mücadele kampanyası" sürdürdüğünü belirtti.

AB dışişleri bakanlarının 7 Aralık'ta Brüksel'de başlayacak ve barış sürecinin ele alınacağı iki günlük toplantılarının sonunda, Orta Doğu politikasına yönelik bir açıklama yapılması bekleniyor.

Haberde, İsveç'in taslak metninin, İsrail ile Filistinliler arasındaki nihai statü görüşmelerinin kilit noktalarından biri olan Kudüs ile ilgili çözüm hakkında AB'nin ilk resmi ifadesi olduğu kaydedildi.

Taslak metinde, barış sürecindeki çıkmaz nedeniyle AB'nin endişelerinin dile getirildiği ve öngörülen takvime uygun olarak taraflar arasında müzakereler yapılması çağrısında da bulunuluyor. Metinde, bu konuyla ilgili olarak, "Amaç, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nden oluşan, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, demokratik, kalıcı ve (İsrail ile) yan yana bir Filistin devletidir" ifadelerine yer veriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...