AB: İstanbul toplantısı İran için fırsat

Avrupa Birliği, İran'ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi ve siyasi irade göstermesi için yarın İstanbul'da düzenlenecek P5+1 toplantısının İran için önemli bir fırsat olduğunu açıkladı.

02.07.2012 - 17:29

AB: İstanbul toplantısı İran için fırsat

İstanbul'da yarın düzenlenecek olan P5+1 toplantısı öncesi bir açıklama yapan Avrupa Birliği'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, toplantının İran için önemli bir fırsat olacağını açıkladı.

Ashton, İran'ın nükleer zenginleştirme programına son vermesi için izlemesi gereken yol haritası konusunda Moskova'da varılan görüş birliğine açıklık getirmesini beklediklerini söyledi.

Yüksek Temsilci, İran'ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi ve siyasi irade göstermesi için İstanbul'da düzenlenecek olan siyasi direktörler düzeyindeki toplantıya AB'nin çok önem verdiğine vurgu yaptı.

Catherine Ashton, geçtiğimiz cumartesi günü, Cenevre'de görüştüğü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na P5+1 toplantısına ev sahipliği yapmayı kabul eden Türkiye'ye teşekkürlerini sunmuştu.

P5+1, Birleşmiş  Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi olan Fransa, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin ile Konsey üyesi olmayan Almanya'dan oluşuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...