AB kapıları genişelemeye açık

AB dönem başkanlığını devralmaya hazırlanan İsveç'in Dışişleri Bakanı'na göre AB kapıları, Türkiye de dahil olmak üzere yeni ülkelere açık.

Reuters 17.06.2009 - 12:12

AB kapıları genişelemeye açık

İsveç Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği kapısının yeni üyelere açık olduğunu ve altı ay sürecek dönem başkanlıkları boyunca Türkiye ile müzakere sürecinde yeni fasıllara başlanmasının beklendiğini belirtti.

AB dönem başkanlığı görevini iki hafta sonra devralacak İsveç'in deneyimli politikacısı Carl Bildt, bazı üye ülkelerden gelen itirazlara rağmen 27 ülkeden oluşan bloğun genişlemesinin gündemin üst sıralarında yer aldığını söyledi.

Bildt Reuters haber ajansına verdiği röportajda, "Avrupa Birliği'nin kapıları açıktır. Genişlemeye karşı olanlar, 'genişlemek yerine derinleşelim' diyenler her zaman vardı. Ancak Avrupa demokrasileri AB'nin kapısını çalarsa kapılar ardına kadar açıktır" dedi.

Avrupa ülkeleri, 2005 yılında oy birliğiyle Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine başlanması kararını almış, ancak konu hakkında AB içinde derin görüş ayrılıkları oluşmuştu. Fransa ve Almanya Türkiye'ye tam üyelik yerine "ayrıcalıklı ortaklık" sunulması görüşlerini artan şekilde dile getirmeye başlamıştı.

Bu ay yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Türkiye'nin üyeliğine karşı olan partilerin başarılı olmaları, üyelik sürecine darbe vurdu.

Türkiye'nin tam üyeliğini destekleyen Bildt, İsveç'in altı aylık dönem başkanlığında yeni fasılların açılabileceği düşündüğünü belirterek "Evet, bence açılacak" dedi. Bildt, 35 müzakere faslından kaç tanesinin açılabileceği konusunda ise bilgi vermedi.

Bildt bu yılın devamında, Kıbrıs hakkındaki görüşmelerin, Türkiye'nin yürüttüğü müzakereler üzerindeki ana etkenlerden olacağını da kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...