NTV

AB karşıtı UKIP lideri Farage: Amacıma ulaştım, bırakıyorum

ntv.com.tr

Dünya
nigel farage UKIP istifa brexit040716.jpg

AB karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi UKIP lideri Nigel Farage "Brexit" zaferi sonrası "Amacıma ulaştım, bırakıyorum" diyerek istifa etti.

İlişkili Haberler

AB ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen UKIP lideri Nigel Farage, Britanya AB'den çıkma kararı verdi. Üzerime düşeni yaptığımı ve daha fazlasına ulaşamayacağımı düşünüyorum" dedi.

Basın toplantısı düzenleyerek istifa eden Nigel Farage, "Siyasetteki amacım Britanya'yı AB üyeliğinden çıkarmaktı. İki hafta önceki referandumda halk bu yönde karar verdi. Üzerime düşeni yaptığımı ve daha fazlasına ulaşamayacağımı düşünüyorum. Ayrıca, UKIP liderliğinden ayrılmam gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Geçen yılki genel seçim sonrası milletvekili seçilemeyen Farage, yine partisinin liderliğinden istifa etmiş ancak daha sonra bu göreve geri dönmüştü.

"KARARIMI DEĞİŞTİRMEYECEĞİM"

Farage basın toplantısında bu sefer de fikrini değiştirme olasılığıyla ilgili soruya, "Kararımı değiştirmeyeceğim. Bu konuda söz verebilirim" yanıtını verdi.

Avrupa Parlamentosu AP milletvekili de olan 52 yaşındaki Farage, Kasım 2010'dan bu yana UKIP'in liderliğini yürütüyordu. Farage, AP milletvekili olarak kalmaya ise devam edecek. Farage 2006-2009 yıllarında da partinin genel başkanlığını yapmıştı.

Birleşik Krallık'ta geçen ay yapılan referandumdan çıkan "Brexit" kararının ardından iç siyasette hareketli günler yaşanıyor.

CAMERON'IN KOLTUĞU İÇİN İLK TUR OYLAMA

Referandum sonucunun ardından görevinden istifa edeceğini açıklayan İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron'ın yerini dolduracak kişi için ilk tur oylama yarın yapılacak.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nde de Genel Başkan Jeremy Corbyn'in görevini bırakması için yürütülen kampanya devam ediyor.

ETİKETLER