İlişkili Haberler

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Juncker, uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımından sorumlu olanları belirleme ve hesap vermeye zorlama yükümlülüğü olduğunu belirtti.

AB'nin kimyasal silah kullanımını en güçlü şekilde kınadığını hatırlatan Juncker, Suriye'de savaş 8'inci yılına girerken tüm tarafların Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde müzakere edilmiş bir siyasi çözüm için çaba sarf etmesi gerektiğini kaydetti.

Juncker, "Suriye rejimi sivillere karşı ilk kez kimyasal silah kullanmadı ancak bu son olmalı." uyarısında bulundu.

TUSK: HAVA HAREKATINA AB DESTEK VERİYOR

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Duma'daki kimyasal saldırının ardından Esad rejimine karşı ABD, İngiltere ve Fransa'nın düzenlediği hava harekatına AB'nin destek verdiğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Tusk, "ABD, Fransa ve İngiltere tarafından düzenlenen operasyon, Suriye rejiminin Rusya ve İran'la birlikte en azından bir bedel ödemeden, bu insani trajediyi sürdürmeye devam edemeyeceğini gösterdi" ifadesi kullandı.

Tusk, "AB, müttefiklerin, yani haklının yanında yer alacaktır" açıklamasında bulundu.

ABD, İNGİLTERE VE FRANSA SURİYE'Yİ VURDU 

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esad rejimine yönelik saldırısı kapsamında başkent Şam yakınında bir kimyasal silah araştırma merkezi, Humus'un batısında yer alan bir kimyasal silah deposu ile kimyasal silahlarla ilişkili bir komuta merkezinin vurulduğu belirtilmişti.