AB, Miss ve Mrs’i yasakladı

Avrupa Birliği cinsiyetçi olduğu gerekçesiyle "Miss" ve "Mrs" hitaplarının yasaklanmasına karar verdi.

Anadolu Ajansı 16.03.2009 - 14:12

AB, Miss ve Mrs’i yasakladı

Daily Mail'in haberine göre, evli ve bekar kadınları ayırmak için kullanılan bu hitap tarzlarını siyaseten yanlış bulan AB liderleri, "Toplumsal cinsiyet açısından yansız bir dil oluşturmak için" rehber yayımladı.

Rehberde, Avrupalı politikacılardan kadınların medeni durumlarını belirten bu kelimeleri kullanmaktan kaçınmaları istendi.

Buna göre çeşitli dillerde evli ve bekar kadınları farklı bir şekilde tanımlayan 'Madame ve Mademoiselle', 'Frau ve Fraeulein', 'Senora ve Senorita' gibi kelimeler artık kullanılmayacak.

Bu standart kelimeler yerine Avrupalı milletvekillerinden, kadınlara isimleriyle hitap etmeleri istendi.

Avrupa Parlamentosu Genel Sekreterliği tarafından gönderilen yeni rehberde ayrıca, sonuna cinsiyeti belli eden sözcüklerin eklendiği kelimelerin de kullanılmaması istendi. Bunlar arasında devlet adamı anlamına gelen 'statesman' ve sonunda erkek anlamına gelen bir ek bulunan 'sportmen' kelimeleri bulunuyor.

Rehberde, devlet adamı yerine siyasi lider sözünün kullanılması önerilirken, cinsiyeti belli eden 'policeman' ve 'policewoman' yerine sadece 'polis görevlisi' sözünün kullanılması tavsiye ediliyor. Hostes yerine uçuş görevlisi tabirinin kullanılması rehberde tavsiye edilen kelimeler arasında.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...