AB mülteci kota planına son halini verdi

Avrupa Birliği Komisyonu, mültecilerin kota usulüyle üye ülkeler arasında paylaşılmasını öngören plana son halini verdi. Plana Doğu Avrupa ülkeleri karşı çıkıyor.

DW Türkçe 08.09.2015 - 16:48

AB mülteci kota planına son halini verdi

AB Komisyonu çevrelerine göre, hazırlanan kota planı uyarınca Almanya'nın payına 31 bin 443 sığınmacı düşüyor.

Böylece Almanya, halen İtalya ve Yunanistan'da bulunan 120 bin sığınmacıdan dörtte birine kapılarını açmış olacak. Almanya’ya hafta sonu gelen sığınmacıların sayısı 20 bini buldu.

Almanya'da iltica başvurusunda bulunanların sayısı haziran sonu itibarıyla 746 bin oldu. Federal Alman hükümetinin Sol Parti'nin soru önergesine verdiği yanıta göre, 2014 yılı sonundan bu yana mülteci ve iltica başvurusunda bulunanların sayısı 117 bin arttı.

JUNCKER KOTA PLANINI YARIN TANITACAK

Fransa'nın payına 24 bin 31 sığınmacı düşüyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande rakamı kabul etti.

İngiltere Başbakanı David Cameron ise gelecek 5 yıl içinde 20 bin Suriyeli mülteciyi ülkelerine kabul edeceklerini söyledi. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker kota planını yarın duyuracak.

HANGİ ÜLKELER KOTA PLANINA KARŞI?

AB Komisyonu, sayıları hızla artan ve öncelikle Yunanistan ve İtalya için büyük yük oluşturan mültecilerin kota usulüyle üye ülkeler arasında paylaşılmasını amaçlıyor. Avusturya, Macaristan, Polonya, Slovakya ve Slovenya Komisyon'un planlarına karşı çıkıyor.

Sayfa Yükleniyor...