AB nükleer santrallerini test ediyor

Avrupa çapında test edilecek 143 nükleer santral için uygulanacak kriterler belirlendi.

Anadolu Ajansı 25.05.2011 - 17:30

AB üyeleri Japonya'daki deprem ve tsunami felaketinin ardından Fukuşima santralinde görülen nükleer sızıntı üzerine kendi nükleer santrallerini mercek altına lıyor. Bu amaçla yapmayı kararlaştırılan stres testinde uygulanacak kriterler belirlendi.

AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger, düzenlediği basın toplantısında, 1 Temmuz'dan itibaren AB'deki aktif 143 nükleer santralde gerçekleştirilecek stres testinde doğal felaketlere ve kazalara dayanıklılığın ölçüleceğini bildirdi.

Oettinger, AB üyelerinin mümkün olduğunca şeffaf olacak nükleer stres testinde terör saldırılarını dikkate almayacaklarını ve bu ihtimalin güvenlik makamlarınca ayrıca değerlendirileceğini söyledi.

AB Komisyonu, bu konuda yetki üye ülkelerde olsa da nükleer güvenliği artıracak yatırımların zor ya da çok masraflı olması halinde, testlerden başarısız çıkan santrallerin kapatılmasını istedi.

Çevre örgütü Greenpeace ise İngiltere, Fransa ve Çek Cumhuriyeti başta olmak üzere AB üyelerini nükleer stres testini "sulandırmakla" suçladı.

Greenpeace nükleer politika danışmanı Jan Haverkamp, "Testler tarafsız olmayacak, acil durum planlarını kapsamayacak ve terör tehdidine güvence getirilip getirilmediği konusunda bize bir şey söylemeyecek" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...