NTV

AB: Rusya göstericileri serbest bıraksın

DW Türkçe

Dünya

AB yolsuzluğu protesto eyleminde gözaltına alınan Rus göstericilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti. ABD de izinsiz gösterilere yapılan orantısız polis müdahalesini kınadı.

Avrupa Birliği (AB) Rusya'nın büyük kentlerindeki yolsuzluğu protesto gösterileri sırasında gözaltına alınan bine yakın göstericinin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

AB sözcüsü Brüksel'de yaptığı açıklamada ‘polis müdahalesinin vatandaşların Rusya Anayasasında yer alan ifade ve toplanma özgürlüğü gibi temel haklarını kullanmalarını önlediğini' söyledi.

Gözaltına alınanlar arasında daha önce tecilli hapis cezasına çarptırılmış olan Kremlin muhalifi Aleksey Navalni de bulunuyor.

Navalni mahkûmiyet kararından sonra 2018'deki devlet başkanlığı seçiminde adaylığını koyacağını ve devlet organlarının adaylığını önlemeye çalıştığını söylemişti.

AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federice Mogherini'nin sözcüsü Rusya'dan temel hakları teminat altına almasını ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesini beklediklerini ifade etti. Göstericilere yapılan polis müdahalesi ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı.

ETİKETLER