AB, seyahatlere 9 ay içinde 3. doz Covid-19 aşısı olma şartı getiriyor

Avrupa Birliği Komisyon Üyesi Didier Reynders , basın toplantısında ikinci doz aşıdan 9 ay sonra hatırlatma dozu olmayanların aşı sertifikasının geçersiz sayılacağını açıkladı. Alınan yeni seyahat kuralları 1 Mart'tan itibaren geçerli olacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 25.11.2021 - 17:19

AB, seyahatlere 9 ay içinde 3. doz Covid-19 aşısı olma şartı getiriyor

(AB) içinde ve 3'üncü ülkelerden seyahatlerde Covid-19 aşısı için ikinci dozu takip eden 9 ay içinde 3. doz aşı olmayanların sertifikası geçersiz sayılacak.

AB Komisyonunun Adaletten Sorumlu Üyesi Didier Reynders düzenlediği basın toplantısında, AB'nin hem kendi içindeki hem de üçüncü ülkelerden kişilerin AB'ye seyahatlerinde, aşı sertifikalarına 2. doz tarihinden sonraki 9 ay içinde 3. takviye dozunun işlenmiş olması şartını getireceğini duyurdu.

3. dozun yokluğunda sertifikanın geçerliliğini kaybedeceğini bildiren Reynders, kararın Avrupa'da son dönemde Covid-19 vakalarındaki ciddi artış ve bilimsel bulgular ışığında alındığını vurguladı.

AB'NİN DİĞER YENİ SEYAHAT KURALLARI

AB, düzenli olarak seyahat kısıtlamalardan muaf tutulabilecek ülkeler listesini güncellemek yerine "kişi temelli" bir sisteme geçmeyi planlıyor.

1 Mart 2022'den itibaren AB Dijital Sertifikası ya da AB'nin tanıdığı, tam aşılanmış ya da hastalığı atlatmış ve son dozun üzerinden 9 ay geçmeden 3. dozu olduklarını kanıtlayan diğer belgeler ile Birliğe seyahat yapılabilecek.

Bu kurallar, 6-17 yaş aralığı için de geçerli olacak. Ayrıca tüm uçuşlarda negatif PCR testi zorunluluğu aranacak.

AB, TÜRKİYE'NİN AŞI SERTİFİKASINI 19 AĞUSTOS'TA TANIMIŞTI

AB'nin ilaç düzenleyicisi EMA, AB ülkelerinde BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson firmalarınca üretilen aşıların kullanımına izin veriyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından dün yapılan açıklamada Avrupa'da aralık ve ocakta delta varyantı kaynaklı salgın yükünün artacağı belirtilerek, takviye dozların yapılması tavsiye edilmişti.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

COVİD-19'U SANİYELER İÇİNDE TESPİT EDİYOR: ELEKTRONİK BURUN

Sayfa Yükleniyor...