AB Suriyeli mülteciler için 740 milyon euro gönderdi

AB Komisyonu başsözcüsü Margaritis Schinas, AB'nin varılan mutabakat çerçevesinde Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği 3 milyar euronun 740 milyon eurosunu serbest bıraktığını söyledi. AB ay sonuna kadar 1.4 milyar euro daha serbest bırakacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.07.2016 - 17:03

AB Suriyeli mülteciler için 740 milyon euro gönderdi

AB Komisyonu başsözcüsü Schinas günlük basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriyeli sığınmacılarla ilgili AB'nin sözünü tutmadığı yönündeki sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

Başsözcü Schinas, "AB Türkiye'deki sığınmacılar için 3 milyar euroluk fonu harekete geçirdi. Bunun yaklaşık 740 milyon eurosu halihazırda tahsis edildi" dedi.

AB Komisyonu'nun 1.4 milyar euroyu daha tahsis etmek üzere olduğunu ifade eden Schinas, böylece ay sonuna kadar toplam miktarın 2 milyar euroyu geçeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Alman ARD kanalına yaptığı açıklamada, AB'nin Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği 3 milyar eurodan sembolik bir rakamın gönderildiğini söylemişti.

Suriyeli sığınmacılar için 3 milyar euroluk yardıma 29 Kasım'da yapılan Türkiye-AB Zirvesi'nde karar verilmiş, 18 Mart'ta yapılan diğer bir zirvede de bu fonun kullanılmasının hızlandırılması ve 3 milyar euroluk ek fon kararı alınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...