'AB tarihine bir hata olarak geçecek'

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum yönetiminin AB dönem başkanlığını devralması ile ilgili olarak 'Kıbrıs'ın tarihine olduğu kadar AB'nin tarihine de yeni ve tarihi bir hata olarak geçecek' dedi.

Haberler 02.07.2012 - 16:18

'AB tarihine bir hata olarak geçecek'

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Rum yönetiminin Avrupa Birliği dönem başkanlığını devralmasınının yeni bir 'tarihi hata' olduğunu ifade ederek, AB'ye ve dünyaya 'adil ve eşit' muamele çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Rum yönetiminin 'Kıbrıs Cumhuriyeti' adı altında ve adanın tümünü temsil ettiği iddiasıyla Avrupa Birliği dönem başkanlığını devralmasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada "Bu, Kıbrıs’ın tarihine olduğu kadar Avrupa Birliği’nin tarihine de yeni ve tarihi bir hata olarak geçecektir" ifadesini kullandı.

24 Nisan 2004 referandumunda Birleşmiş Milletler’in kapsamlı çözüm planına ‘evet’ diyerek çözümle ilgili iradesini ortaya koyan Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlar sürdürülürken, çözüm planını reddeden Kıbrıs Rum tarafının AB üyeliğine kabul edilmiş olmasının 'vahim bir hata' olduğunu hatırlatan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Rum yönetiminin Avrupa Birliği dönem başkanlığını devralmasıyla buna bir yenisi eklenmiş olmakta; demokrasi, insan hakları ve hakkaniyet kuralları göz ardı edilmektedir. Bunu yapmakla Avrupa Birliği ayrıca Kıbrıs Rum tarafının herkesçe bilinen uzlaşmazlığına bir kez daha arka çıkmış bulunmaktadır."

UZLAŞI ÜMİTLERİNİ ZEDELİYOR
Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafı ile siyasi gücü ve zenginliği paylaşmak istemediğine işaret eden Eroğlu, şöyle devam etti:

"Şunu herkesin bilmesini ve anlamasını istiyoruz; zamanın BM Genel Sekreteri’nin de ilgili raporunda ortaya koyduğu gibi, Kıbrıs Rum tarafının çözüm karşıtı tavrı Kıbrıslı Türklerle siyasi gücü ve zenginliği paylaşmak istememesinden kaynaklanmaktadır."

Avrupa Birliği’nin tavrının uzlaşı olasılığını daha da azalttığını vurgulayan Eroğlu, "Avrupa Birliği’nden Rum tarafının bu tutumunu değiştirmeye yönelik cesaretlendirici adımlar beklerken, onların tek yanlı davranış ve faaliyetlerine olanak tanıması ve destek vermesi adadaki statükoyu daha da kökleştirmekte, uzlaşı ümitlerini zedelemektedir" dedi.

Rum tarafının adanın tümünü temsil iddiasıyla attığı her adımın, iki halk arasındaki mevcut güven eksikliğini daha da derinleştirdiğini belirten Eroğlu, “Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türkleri ve adanın tümünü temsil etmediği yadsınmaz bir gerçektir. Diğer bir yadsınmaz gerçek ise Kıbrıs Rum yönetiminin bir Kıbrıs Rum devleti olduğu ve sadece adanın Güneyi’ne şamil olduğudur. Avrupalı dostlarımızın bundan sonra olsun bu gerçekler temelinde hareket etmelerini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Çağdaş dünyanın değerlerine ve AB’nin temel prensiplerine bağlı olan Kıbrıs Türk halkının söz konusu haksız ve dışlayıcı tutuma tepkili olduğunu dile getiren Eroğlu, "Verilen sözler tutulmamış, alınan kararlar uygulanmamıştır. İzolasyon bütün hızıyla devam etmektedir. Kıbrıs Rum yönetiminin AB başkanlığını devralmasıyla bu daha ileri safhalara taşınmak istenmektedir. Hakkaniyet bunun neresindedir?" diye sordu.

AB ve uluslararası topluma adil muamele çağrısında bulunan Eroğlu, şunları ifade etti:

"Avrupa Birliği’nden ve tüm medeni dünyadan adil ve eşit muamele bekliyoruz. Hep birlikte bu haksızlıklara karşı mücadelemizi büyük bir kararlılıkla sürdüreceğiz. Halkımızın bu konuda müsterih olmasını istiyor, dış dünyayı artık Kıbrıs gerçeklerini görmeye çağırıyoruz."

Sayfa Yükleniyor...