Avrupa Birliği Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin Danimarka Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreterliği'ne karşı çıkmasını eleştirdi.

İlişkili Haberler


Rehn'in Finlandiya'da, bir televizyon kanalına "apar topar" verdiği demeçteki değerlendirmeleri de Ankara'ya yönelik baskı girişimleri çerçevesinde ele alınıyor.

Rehn, ''Türkiye, çok beğenilen Rasmussen'i desteklemeyerek hata yapıyor'' derken; ''ifade özgürlüğü'' ilkesinden söz etti ve Ankara'nın tavrının, Türkiye-AB ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini ileri sürdü.

Rehn, ''Bu durumda, AB üyesi ülkeler ve AB vatandaşları, ifade özgürlüğü gibi değerler konusunda Türkiye'nin uyum düzeyini sorgulayacaklar'' dedi.

MÜZAKERELERİ BİTİRİN ÇAĞRISI
Öte yandan, Alman Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Sekreteri Alexander Dobrindt, Türkiye'nin, Rasmussen'in NATO genel sekreterliğine seçilmesini engellemesi nedeniyle Türkiye'yle sürdürülen AB üyelik müzakerelerinin bir an önce sona erdirilmesini istedi.

Dobrindt, Bad Staffelstein kentinde parti yönetiminin yaptığı bir toplantıda, ''Kendi kendime Türkiye'ye her zaman anlayış mı göstermemiz gerektiğini soruyorum. Üyelik müzakerelerini hemen kesmek daha dürüstçe olacaktır. İslami propagandayı NATO'nun geleceğinin ve Avrupa değerler düzeninin üzerinde tutanların AB içinde yeri yoktur'' ifadesini kullandı.