AB Türkiye'ye 4 maddelik eylem planı sunacak

AB liderleri Brüksel'de sığınmacı krizini görüşmek üzere toplanıyor. Zirvenin gündemi Avrupa'ya ulaşan yüz binlerce sığınmacının durumu konusunda Türkiye'yle işbirliğini artırma yöntemleri.

ab-lider-sığınmacı151015.jpg

Sığınmacı dalgasını kontrol altına almak isteyen Avrupa Birliği liderleri, Türkiye'ye 4 maddeden oluşan bir ortak eylem planı sunmayı hedefliyor.

Söz konusu eylem planı Türkiye'ye daha fazla mali ve idari destek verilmesini, Türkiye sahil şeridinin kontrolüne destek vermek için Ankara'dan izin alınmasını, insan kaçakçılarıyla koordineli mücadeleyle yasadışı yollarla AB'ye girenlerin iadelerinin hızlandırılmasını içeriyor.

Eylem planı kapsamında Türkiye'de kurulacak 6 merkezde sığınmacıların iltica başvurularının değerlendirilmesi de düşünülüyor.

Bu merkezlerin finansmanının AB-Türkiye ortaklığında yapılması öngörülüyor. Türkiye ise şu ana kadar AB'nin bu eylem planı önerisine olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermedi.

Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanı üç hafta önce mülteci krizini görüşmek üzere bir araya gelerek, acil önlemler alınmasını kararlaştırmıştı.

KIYILARIN ORTAK KORUNMASI

Geçen zirvede liderler, özellikle Yunanistan’ın deniz sınırlarının korunması için, kıyıların ortaklaşa gözetleneceği bir birim oluşturulmasına karar vermişti.

Ancak bu konuda yetkilerin kimde, AB'de mi, yoksa söz konusu ülkelerde mi olacağı konusunda uzlaşma sağlanamadığı için ilerleme kaydedilemedi. Yunanistan, Türkiye ile sınır kontrolleri yapılmasını ise reddediyor.

Sayfa Yükleniyor...