AB'ye katılım için ulusal eylem planı hazırlandı. Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır tarafından açıklanan plan, 36 kanunda değişiklik öngörüyor.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, ulusal eylem planıyla 36 ayrı yasada değişiklik öngörüldüğünü belirterek, "Bu plan vatandaşın refah düzeyinin devam edeceğinin teminatıdır. Reform sürecinin de bir nevi garanti belgeisdir" dedi.

Düzenlemelerin yaşamın her alanını etkileyeceğini belirten Bakan Volkan Bozkır, "Ehliyetlerimizi bütün AB ülkelerinde kullanabileceğiz. Motorlu araçlarda emisyon azalımı olacak. Güvensiz ürünlerden kaynaklanan kazalar azaltılarak tüketicilerin can ve mal güvenliği etkili bir biçimde korunacak" şeklinde konuştu.

Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşmeleri devam eden, polisin arama yetkisini artıran yeni yargı paketine de değilen AB Bakanı Bozkır, "AB muktesabatına uyum açısından telkinlerimiz olacaktır, reform eylem grubu toplantısında da ele alınacaktır. Bizim AB Bakanlığı olarak bütün çıkan yasalarda AB muktesabatına uyum açısından görüşümüz olacaktır" dedi.