'AB üyeliği için Türkiye'ye şans tanınmalı'

Almanya'da dün yapılan seçimleri kazanan Başbakan Angela Merkel'in koalisyon ortağı olması beklenen Hür Demokrat Parti'den Türkiye'nin AB üyeliğine destek geldi.

Anadolu Ajansı 28.09.2009 - 19:21

Hür Demokrat Parti'nin (FDP) parlamentodaki dış ilişkiler sözcüsü Werner Hoyer, Reuters televizyonuna verdiği mülakatta, Merkel'in Türkiye'ye "imtiyazlı ortaklık" teklif edilmesi planının güncelliğini yitirdiğini belirterek, Ankara'ya AB'nin üyelik kriterlerini yerine getirmesi için şans verilmesi gerektiğini söyledi.

Hoyer, Türkiye'nin, yıllar alsa bile AB kriterini tamamlaması için bir fırsatı hak ettiğini vurgulayarak, AB'de Ankara'nın üyeliğiyle ilgili olarak daha açık olduklarını ve bunu görüştüklerini, Türkiye'nin AB'ye katılma olasılığını da müzakere etmeleri gerektiğini ifade etti.

Türkiye'ye imtiyazlı ortak teklif edilmesi fikrini daha önce defalarca gündeme getiren Merkel'in yeni kuracağı hükümette koalisyon ortağı olması beklenen FDP'nin lideri Guido Westerwelle'nin yeni Dışişleri Bakanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Uzmanlar, bu nedenle FDP'nin Türkiye hakkındaki görüşlerinin önemli olduğunu belirtiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...