'AB yolunda Türkiye için alternatif düşünülmeli'

Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu Bakanı, "Türkiye'nin dost ve önemli bir ülke olduğunu her zaman hesaba katarak, müzakereleri kesmeksizin, alternatif bir plan üzerinde düşünmeye başlamanın zamanı gelmedi mi diye kendimize soruyoruz" dedi.

Anadolu Ajansı 03.09.2009 - 12:05

İspanyol El Pais gazetesinde yayımlanan demecinde Fransa'nın Avrupa işlerinden sorumlu Bakanı Pierre Lellouche, Türkiye'nin özellikle Nabucco ve Güney akım gibi projelerle enerji konusunda "çok akıllı bir politika yürüttüğünü" belirterek, "Türkiye önemli bir ortak, doğu ve batı arasında bir köprü. Mesele, bir köprünün ailenin bir üyesi haline dönüşebilmesini bilmekte. Cumhurbaşkanı Sarkozy, kendi yönetiminde bu konuda çok açık; bu dost ülkeyle olabilecek tüm ilişkiler yürütülmeli ama katılıma hayır" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin, "müktesebattaki tüm taleplerin yerine getirilmesi" ve "Avrupa'nın genişlemeyi kaldırma kapasitesi" şartlarına bağlı olduğunu savunan Lellouche, şöyle devam etti:

"Türkiye'yi Avrupa'ya bağlamak için başka manevralar bulmak gerekecek. Türkiye'nin dost ve önemli bir ülke olduğunu her zaman hesaba katarak, müzakereleri kesmeksizin, alternatif bir plan üzerinde düşünmeye başlamanın zamanı gelmedi mi diye kendimize soruyoruz."

Öte yandan Lellouche, NATO'nun "bölgede istikrar olmamasına karşın Gürcistan'a ve hiçbir mutabakat sağlanamamasına rağmen Ukrayna'ya genişlemesinin teşvik edilmesini bir hata olarak" değerlendirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...