AB Zirvesi öncesi Çelik'ten Türkiye uyarısı

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik bugün yapılacak Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nden Türkiye ile ilgili olumsuz bir cümle duymamayı umduklarını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.10.2017 - 15:23

AB Zirvesi öncesi Çelik'ten Türkiye uyarısı

Temaslarda bulunmak üzere gittiği Estonya'da gazetecilerin bugünkü AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye hakkında ne tür kararlar beklendiğine dair sorularını yanıtlayan Çelik şunları söyledi:

"AB müzakere kapasitesi olan, yöntem öneren bir birlik olarak moral üstünlüğe sahip. AB müzakere etme yeteneğini kaybederse, yani eğer müzakereleri keselim yaklaşımına, Avrupa Parlamentosu'nun yaptığı yanlışta olduğu gibi dönerse, o zaman moral üstünlüğünü kaybeder."

"Türkiye ile ilgili herhangi bir olumsuz cümle duymak istemiyoruz, duymayacağımızı temenni ediyorum. Türkiye'nin öneminin farkında olan ve Türkiye ile daha iyi dialog ve işbirliği çerçevesinde bir sonuç çıkarsa bu hepimiz için yeni bir sayfanın açılması, herkes için yararlı sonuçlar çıkması anlamına gelir."

Almanya'nın AB Zirvesi'nde Türkiye'ye mali yardımları tartışmaya açacağına dair haberler hakkında da konuşan AB Bakanı Ömer Çelik "Bunlar içine girilen yanlış tutumun devam ettirilmesi anlamına gelir" dedi.

Sayfa Yükleniyor...