Abbas'tan tarihi 'mülteci' çağrısı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Suriye'de şiddete maruz kalan Filistinli göçmenlerin Gazze ve Batı Şeria'ya yerleştirilmesi için BM'den yardım istedi.

19.12.2012 - 11:51

Abbas'tan tarihi 'mülteci' çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Suriye'de şiddet olayları nedeniyle kaçmak zorunda kalan Filistinli mültecilerin, Gazze ve Batı Şeria'ya yerleştirilmesi için yardım talebinde bulundu.

Abbas'ın açıklamasını Filistin resmi haber ajansı WAFA yayınladı. Açıklamada, "Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Suriye'deki Filistinlilerin Gazze ve Batı Şeria'ya girişlerini sağlamak için BM ve uluslararası kamuoyundan yardım talep eder" denildi.

Abbas'ın BM ve uluslararası kamuoyuna bu çağrısına İsrail'in nasıl tepki göstereceği ise henüz bilinmiyor.

FİLİSTİNLİLERDEN TEPKİ
Gazze'deki Filistinli gruplar dün yaptıkları ortak çağrıda, Suriye'deki Filistin mülteci kamplarının siyasi çekişmelerle alakası bulunmadığını vurgulayarak, Filistinli mültecilerin çatışmalara dahil edilmemesini istemişti.

Gazze kentinde Suriye'deki Filistinli mültecilerin durumunu görüşmek üzere bir araya gelen Filistinli gruplar, ''Filistin halkı Suriye'deki çatışmalarda taraf olmamıştır'' denilmişti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Siyasi Büro Üyesi Kayid el- Ğul, ''Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yürütme kurulundan, Suriye'deki Filistinli mültecilerin çatışmalardan uzak tutulması için uluslararası çerçevede çaba sarf etmesini ve mültecilere yardımda bulunmasını talep ettik'' demişti.

HAMAS'DAN ESAD'A KINAMA
Esad yönetimine bağlı Suriye ordusunun savaş uçakları geçtiğimiz Pazar günü öğleden sonra Şam'daki Yermuk Filistin mülteci kampına bombalı saldırdı düzenlemişti. Saldırıda 20 Filistinli ölmüş çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Hamas yönetimi, Suriye yönetimini kınamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...