ABD 30 milyar doları çarçur etti

ABD'de Kongre komisyonu, son 10 yılda yönetimin Irak ve Afganistan'da en az 30 milyar dolar harcadığını bildirdi.

30.08.2011 - 12:08

ABD 30 milyar doları çarçur etti

Kongre'nin, ABD'nin Afganistan operasyonundan bu yana savaş halinde geçirdiği 10 yıldaki harcamalarını incelenmesi için görevlendirdiği komisyonun raporuna göre, Irak ve Afganistan'da gerçekleştirilen operasyonlarda en az 30 milyar dolar harcandı.

Harcamada, hem hükümeti hem de taşeron şirketleri suçlayan raporda, bir projenin ihale usülüyle özel şirketlere yaptırılmasının, yeniden düşünülmesi gerektiği belirtildi.

Sürdürülebilir olmayan projelerde değişikliğe gidilmesi ya da bunların iptalinin düşünülmesi rapordaki tavsiyeler arasında yer alıyor.

Rapora göre kaynakların bu şekilde israfı vergi mükelleflerine haksızlık olmanın yanında ev sahibi ülkelerde yolsuzluğu besliyor. Dahası, ABD'nin saygınlığına ve nüfuzuna zarar veriyor.

Verilen örnekler arasında Irak yönetiminin istemediği ve inşaatı yarım kalan bir cezaevine harcanan 40 milyon dolar var.

300 milyon dolar Kabil'de gelişmiş bir elektrik santralı kurulmasına harcandı ancak hükümetin bu santralı işletemeyebileceği belirtiliyor.

Afgan ulusal güvenlik kuvvetlerine ait tesislerin yapımı için planlanan 11 milyar 400 milyon dolarlık projenin ise sürdürülebilir olmadığı kaydediliyor.

Projelerin yanlış seçilmesi yanında, sahtecilik, sorumluluk sistemlerinin gevçek olması ve yetersiz rekabet de israfa neden olan gerekçeler arasında sayılıyor.

Bu raporla eş zamanlı olarak Kamu Saygınlığı Merkezi adlı sivil toplum kuruluşunun hazırladığı bir çalışmada da, Savunma Bakanlığı'nın rekabetçi olmayan koşullarda yaptığı sözleşmelerin 2001 yılından bu yana üçe katlandığı öne sürüldü.

Çalışmaya göre, bu şekilde 140 milyar dolarlık ihale verildi. Savaşların ilk yıllarında pek çok sözleşme ihaleye açılmadan verilmişti.

Pentagon yetkilileri ise uygulamaların olağanüstü koşullarda yapıldığını, zaaf olarak görülen noktaları gidermeye çalıştıklarını kaydetti.

Son 10 yılda Irak ve Afganistan'da yaşanan savaşların ABD'ye maliyetinin 1 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...