ABD Afgan 'Guantanamo'sunu devretti

Tutuklulara kötü muamele yapıldığı gerekçesiyle ABD'nin Afganistan'daki 'Guantanamo' su olarak adlandırılan Bagram Cezaevi'nin kontrolü Afgan yetkililere geçti.  ABD,  en tehlikeli 3 bin Taliban ve El Kaide militanını Bagram'da tuttuğunu iddia ediyordu.

10.09.2012 - 10:26

ABD Afgan 'Guantanamo'sunu devretti

ABD, Afganistan'daki en büyük cezaevlerinden biri olan Bagram Cezaevi'nin kontrolünü Afgan yetkililere bıraktı. Cezaevinde çoğu Taliban militanı ve terör zanlısı 3 bin tutuklu bulunuyor.

ABD kontrolündeki Bagram Cezaevi, tutuklulara kötü muamele, işkence ve ABD askerlerinin Kur'an-ı Kerim'i yakmasıyla gündeme gelmişti.

ABD ve Afganistan'ın 6 ay önce imzaladığı protokole göre, başkent Kabil'e 40 kilometre uzaklıktaki Bagram Cezaevi bugün düzenlenen bir törenle Afgan güvenlik güçlerinin kontrolüne geçti.

ABD ve Afgan yetkililer, cezaevinde bulunan 3 bin tutuklunun geleceği konusunda ise hala anlaşabilmiş değil. ABD, en tehlikeli Taliban ve El Kaide militanlarının Bagram cezaevinde tutulduğunu belirterek, söz konusu tutukluların geleceği üzerinde söz sahibi olmak istiyor.

Afgan hükümeti ise, Bagram Cezaevi'nin kontrolüne geçmesini ülkesinde egemenlik hakkının kendisine geçtiğinin en önemli işaretlerinden biri olarak görüyor.

DEVİR ANLAŞMASI 6 AY ÖNCE İMZALANMIŞTI
ABD ve Afgan yetkililer Bagram Cezaevi'nin denetiminin Afgan hükümetine devredilmesini öngören anlaşmayı geçtiğimiz mart ayında başkent Kabil'de imzalamıştı.

İki ülke arasındaki stratejik işbirliği müzakereleri çerçevesinde imzalanan anlaşmaya Afganistan Dışişleri Bakanı Abdürrahim Vardak ile NATO güçlerinin komutanı Orgeneral John Allen imza koymuştu.

Anlaşmanın imza töreninde yapılan konuşmalarda Bagram'ın devrinin Afganistan'ın egemenliği için önemli bir adım olduğu belirtilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...