ABD Afganistan için pazarlık yapıyor

NATO dişişleri ve savunma bakanları, Afgan ordusuna yapılacak mali yardımı görüşmek için toplanıyor Afgan güçlerine 3 milyar dolar vermeyi planlayan ABD, Türkiye dahil NATO üyesi diğer ülkelerden 1 milyar dolar katkı bekliyor.

18.04.2012 - 10:44

ABD Afganistan için pazarlık yapıyor

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bugün biraraya gelecek olan NATO dışişleri ve savunma bakanları, NATO'nun askerlerini 2014 yılı sonunda çekmesi sonrasında Afgan ordusuna yapılacak mali yardımı görüşecek.

TÜRKİYE'NİN PAYI NE KADAR OLACAK
NATO'nun çekilmesi sonrasında ABD, Afgan ordusuna her yıl 3 milyar dolar yardımda bulunacağını açıklamıştı. ABD, Afgan ordusuna 1 milyar dolarlık yardımın da diğer NATO üyesi ülkelerden gelmesini istiyor. Söz konusu 1 milyar dolardan NATO üyesi Türkiye'nin payının ne olacağı merak konusu. 

Baharın gelmesiyle birlikte büyük bir taaruza başladığını açıklayan Taliban'ın hafta sonu gerçekleştirdiği saldırıya rağmen, NATO'nun bu ülkeden çekilme planında değişikliğe gitmeyeceği belirtiliyor.

NATO ZİRVESİNE HAZIRLIK
Brüksel'de bugün yapılan toplantı, ABD'nin Chicago kentinde önümüzdeki ay yapılacak NATO devlet ve hükümet başkanları zirvesine hazırlık niteliği taşıyor. Afgan ordusunun finansmanıyla ilgili nihai kararın bu zirvede açıklanması bekleniyor.

AVUSTRALYA BİR YIL ERKEN ÇEKİLECEK
Avustralya dün yaptığı açıklamada Afganistan'da görev yapan askerlerini, planlanandan yaklaşık bir yıl önce bu ülkeden geri çekmeyi planlıyor.

Avustralya Başbakanı Julia Gillard, Canberra'da Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, Afganistan'daki Avustralya askerlerinin, 10 yıl süren savaşta güvenlik sorumluluklarını Afgan askerlerine verme misyonlarını neredeyse tamamladıklarını ve askerlerin büyük bölümünü planlanandan yaklaşık bir yıl önce, 2013 yılının sonuna kadar geri çekmeyi umduklarını söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...