ABD Afganistan'dan asker çekme stratejisini değiştirdi

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin Afganistan'daki askerlerini çekme süresini uzattığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 15.10.2015 - 19:24

ABD Afganistan'dan asker çekme stratejisini değiştirdi

Beyaz Saray'da ülkesinin yeni planı konusunda açıklama yapan Obama, Afganistan'da bulunan 9 bin 800 askerin 2016'nın sonuna kadar ülkede kalacağını, 2016 sonunda ya da görev süresinin biteceği 2017 başında asker sayısının 5 bin 500'e indirileceğini bildirdi.

Obama, Amerikan askerlerinin bir bölümünün Afgan güvenlik güçlerini eğitmeye devam edeceğini, ülkede El-Kaide gibi örgütlerle mücadelenin süreceğini kaydetti. ABD Başkanı, Afganistan'da varlığı bulunan 42 ülke ile çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi.

"Afganistan'ın bir kez daha ülkemize saldıranlara sığınma yeri olmasına izin vermeyeceğim" diyen Obama, Afgan güçlerinin bazı kazanımlar elde ettiğini ancak ülkede güvenliği sağlamada hala yeteri kadar güçlü olmadığını kaydetti.

Obama, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile görüşmesinde de Gani'nin bu konuyu dile getirdiğini ve ABD'nin desteğinin devam etmesini istediğini aktardı.

Afganistan'da planlanandan daha fazla sayıda asker bırakmanın "uzun süreli başarı kazanmaları açısından en iyi seçenek" olduğunu söyleyen Obama, ülkedeki durumun hassas olduğunu, şimdiki durumdan daha da kötüleşme tehlikesi bulunduğunu belirtti.

Amerikan askerleri Afganistan'ın başkenti Kabil ile Bagram, Celalabad ve Kandahar bölgelerindeki üslerde konuşlu olacak. Amerikalı askerlerin şu anda karadaki operasyonlara katılmadığı, bu operasyonları Afgan güvenlik güçlerinin yürüttüğü belirtiliyor.

ABD, 2001'deki 11 Eylül saldırısının ardından terörle mücadeleyi gerekçe göstererek Afganistan'a asker göndermiş, Taliban ve El-Kaide'ye yönelik hava saldırılarına başlamış, 2002'de NATO öncülüğündeki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) askerleri ülkeye gelmişti. Afganistan'daki Amerikan askeri sayısı 2010'da 100 bine kadar çıkmıştı.

ABD Başkanı Obama, geçen yıl yaptığı açıklamada, 2016 sonuna kadar Afganistan'daki askerleri çekmeyi planladığını, yalnızca bin kadar askerin Kabil'deki ABD Büyükelçiliği'ni korumak üzere ülkede kalacağını söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...