ABD asker sayısını yüzde 15 azaltacak

Dünyanın en güçlü ordusunda yapısal değişikliğe  gidiliyor. Orduda asker oranı yüzde 10-15 oranından azaltılırken, deniz ve hava unsurları daha da güçlendirilecek. Pentagon yeni yapısıyla önümüzdeki 10 yıl içinde savunma bütçesinde 500 milyar dolarlık tasarruf hedefliyor. Bu plan Obama'ya seçim kaybettirebilir.

05.01.2012 - 12:31

ABD asker sayısını yüzde 15 azaltacak

Dünyadaki gelişmeler, yeni teknolojiler, tehditler ve ekonomik kriz, Amerikan ordusunda yeni bir yapılanma süreci başlattı. Ülkedeki askeri çevreler tarafından daha gerçekçi olarak nitelenen yeni plan çerçevesinde, Obama yönetimi ordusunun kara gücünü önümüzdeki on yıl içinde aşamalı olarak yüzde 10 ile 15 arasında azaltılacak.

PLANI OBAMA AÇIKLAYACAK
Onbinlerce askerin ordudan ayrılması anlamına gelecek dev Pentagon planını ABD Başkanı Barack Obama'nın açıklaması bekleniyor. Siyasi analistler, kasım ayında başkanlık için yeniden yarışacak Obama'nın orduyu küçültme planının geri tepebileceğini savunuyor. Cumhuriyetçi Parti mensubu politikacılar, daha plan açıklanmadan karşı görüş belirtmeye başladı. Cumhuriyetçiler, Obama'nın orduda tasarruf çerçevesinde asker azaltmasının ABD'nin ulusal güvenliğini tehlikeye atacağını söylüyor. Obama'nın Pentagon bütçesinde kesintiye gitmesinin silah lobilerini de rahatsız edeceği savunuluyor.

Özellikle Avrupa’da bulunan Amerikan üslerindeki asker sayısının önemli ölçüde azaltılacağı belirtiliyor.

GÜCÜNÜ ASYA'YA KAYDIRACAK
Plan, Amerikan yönetiminin yıllardır devam eden, ‘aynı anda iki cephede savaş kazanan ordu’  stratejisini terketmesi olarak yorumlanıyor.

Stratejik değerlendirmedeki en çarpıcı değişiklik, dünyanın en büyük askeri bütçesine sahip olsa bile, ABD'nin artık aynı anda birden fazla savaşı devam ettirmeye yetecek kadar kara askerine sahip olamayacağı görüşü.

SAVAŞTAN ÖNCE KAMUOYUNUN DESTEĞİ ALINACAK
Bu yaklaşım, Savunma Bakanlığı'nın harcamaları açısından, onlarca yıldır geçerli olan "kazan-kazan" stratejisinden belirgin bir uzaklaşmayı gösteriyor. Bunun yerine gündeme gelen "kazan-engelle" yaklaşımı ise ABD'nin, askerleri bir savaşı sürdürürken, bir başka çatışmayı önlemesi veya durdurması demek oluyor.

Bu strateji, yönetimin yeni bir savaşa girişmeden önce kamuoyunun desteğini almasını ve gerekirse yedeklerden ve ulusal muhafız birliklerinden daha fazla yararlanmasını gerektirecek. Libya operasyonlarının bunun için iyi bir örnek olduğu belirtiliyor.

10 YILDA 500 MİLYAR DOLARLIK TASARRUF
Amerikalı yetkililer Libya’nın alanda her zaman kara harekatına gerek olmadığını gösterdiğini kaydediyor. Kara güçleri azaltılırken, özellikle Asya'daki hava ve deniz gücüne daha fazla önem verilecek. Plan ile birlikte Asya'nın öncelikli bölge olacağı belirtiliyor.

Başkan Obama tarafından açıklanacak değişikliklerle, Amerika'nın savunma bütçesinde önümüzdeki 10 yılda 500 milyar dolarlık tasarruf hedefleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...