ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama, seçimlerden önce Amerikan askerlerinin Irak'tan çekileceği vaadinde bulunmuştu. Yeni başkan, göreve geldikten yaklaşık bir ay sonra çekilme takvimini açıkladı. Çekilme takvimi daha önceden gündeme geldiği gibi 19 aylık bir süreyi kapsıyor.

İlişkili Haberler


Obama'nın takvimine göre, Irak'ta görev yapan muharip Amerikan askerlerinin görev süresi 31 Ağustos 2010'a kadar sona erecek. 50 bin kadar asker geçici olarak Irak'ta kalacak ve bu askerlerin de 2011 sonuna kadar çekilmesi planlanıyor. ABD'nin halihazırda Irak'ta 142 bin askeri bulunuyor.

Irak'ta 2011 sonuna kadar kalacak askerler, Iraklı askerlerin eğitimi, vilayet imar ekipleri ile uluslararası projeleri ve diplomatik personelin korunması görevini üstlenecek.

YENİ DÖNEMDE GÖZLER PAKİSTAN VE AFGANİSTAN'DA
Obama, çekilme işleminin gayet temkinli bir şekilde yapılacağını ve komutanlarla yakın danışma içinde olunacağını vurguladı.

ABD Başkanı, Irak'taki savaşta son dönemlerde olumlu gelişmeler meydana geldiğini belirterek, bunun için ABD silahlı kuvvetlerini kutladı ve artık sorumluluğun Iraklılara devredilmesinin zamanının geldiğini söyledi.

Irak'in bütün sorunlarının ABD tarafından çözülemeyeceğini anlatan Başkan Obama, "Irak'ın geleceğine ilişkin önemli kararların Iraklılar tarafından verilmesi gerekiyor" dedi.

Obama, yeni dönemde ABD'nin dikkatini daha çok Afganistan ve Pakistan'a çevirmesi gerektiğini belirtti.

ABD'nin Mart 2003 yılında başlayan Irak savaşında 4251 Amerikan askeri hayatını kaybetti.

YENİ IRAK BÜYÜKELÇİSİ CHRISTOPHER HILL
Başkan Obama, ABD'nin Kuzey Kore temsilcisi Christopher Hill'i yeni Irak Büyükelçisi olarak atadığını açıkladı. Obama, Irak'tan çekilme planıyla ilgili Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi aradığı sırada Hill'in atanmasıyla ilgili kararı iletti ve Maliki'nin olurunu aldı.

MALİKİ: KAYGI DUYMUYORUZ
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Amerikan askerlerinin çekilmesi durumunda kaygı duymadıklarını söyledi.

1 MAYIS 2003'TEN BERİ IRAK
ABD'nin Mart 2003'te işgal ettiği Irak'ta bugüne kadar meydana gelen önemli olaylar şöyle: