İngiltere'nin Times gazetesi Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin, Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange'a dair yasal takip başlatılacağını doğruladığını yazıyor.

Haberde, Amerikan'ın başkan yardımcısı Joe Biden'ın Adalet Bakanlığı'nın Assange'ı eylemleri nedeniyle yasal olarak sorumlu tutmanın yollarını aradığını açıkladığı söyleniyor.

Assange'a karşı getirilebilecek yasal suçlamalara dair bir açıklama yapmayan Biden'ın, Assange sizce 1971 yılında Pentagon belgelerini yayımlayanlar gibi bir belge sızdırıcı mı yoksa ileri teknoloji kullanan bir terörist mi sorusunu, "Bence ileri teknoloji kullanan bir terörist olmaya daha yakın" diye cevapladığı da haberde belirtiliyor.

Haberde dikkat çeken satırlar şöyle:

"Amerikan kongresindeki araştırmacılar tarafından hazırlanan bir rapor, Casusluk Kanunu ve başka bazı kanunların Assange'a karşı suçlama getirilmede kullanılabileceğini, ancak daha önce bu kanunların belge yayımlayanlara karşı kullanıldığı bir örnek olmadığını belirtmişti.

Bu ayın başlarında ise bir grup senatör, Wikileaks'e karşı yasal girişimde bulunmayı kolaylaştırmak amacıyla, Amerikan ordusu ve istihbarat servisi için çalışan muhbirlerin ismini yayınlamayı yasadışı hale getiren bir önerge sundu."

Assange'ın diplomatik ilişkilere de zarar verdiğini söyleyen Biden, "hiçbir lider diplomatlarımızla aynı odada bulunmak istemiyor" dedi.

Biden şunları kaydetti:

"Bu adam bazı insanların yaşamını tehlikeye attı. Bizim müttefiklerimiz ve dostlarımızla işlerimizi yönetmemizi daha da zorlaştırdı. Mesela toplantılar sırasında biliyorsunuz daha çok dünya liderleriyle görüşüyorum. Sadece benim olmamı istiyorlar, diplomatların odada bulunmasını istemiyorlar."