Ankara ile Washington arasındaki kriz, ABD basınında gündem maddeleri arasında yer aldı.

Amerikan New York Times gazetesinde, "Türkiye ve ABD diplomatik kavganın büyümesini önlemeye çalışıyor" başlıklı bir haber yayımlandı.

New York Times diplomatik tartışmanın krize dönüşeceğine dair endişelerin arttığını ancak her iki tarafın da gerilimi düşürmek için adımlar attığını yazdı.

Gazete, elçilik çalışanlarının tutuklanmasının yanı sıra Türkiye'nin İran ve Venezuela liderleriyle temasının da Washington'da rahatsızlık yarattığını belirtti.

ABD'nin bir diğer önemli gazetesi Washinton Post da, Türk-Amerikan ilişkilerinin son birkaç yıldır defalarca gerildiğini, kırılma noktasına gelen ilişkilerin her defasında geçici olarak yamandığını yazdı.

İlişkilerin pazar günü patlak veren krizle çatırdadığı yorumunu yapan Washington Post gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu ağırladığını da hatırlattı.

Gazete, ABD Başkanı Donald Trump'ın diğer ülkelere Maduro ile ilişkileri azaltın çağrısını yaptığı dönemde gerçekeleşen resmi ziyaretin Washington'da "gereksiz bir tokat" olarak algılandığını yazdı.

İngiliz Financial Times gazetesi, "Kriz, Türkiye'nin Batılı müttefikleriyle ilişkilerinin kötüleştiğinin altını çiziyor" yorumunu yaptı.

Financial Times gazetesinde yayımlanan makalede şu görüş dile getirildi: "Türkiye ABD için hala terörle mücadelede stratejik bir müttefik ve ortak. Erdoğan bölgesel meselelerde Rusya ve İran ile işbirliği yapmanın gerekli olduğunu görse de, bu ittifaklara bağımlı kalmak istemeyecektir. Sonuçta Türkiye'nin kaderi hep Batı ile yakın ilişkilere bağlı olmuştur."

Financial Times köşe yazısında iki ülkenin de, gerilimin artmasına izin verilmesi halinde kaybedecek çok şeyi olduğuna dikkat çekti.