ABD Başkanı Obama'ya tatil tepkisi

Sel ve yangınlar sebebiyle zor günler geçiren Amerika Birleşik Devletleri'nde, Başkan Obama'ya tatilini yarıda kesme çağrısı yapıldı. California'da yangın, Louisiana'da ise sel felaketi yaşanırken, tatilde golf oynamaya devam ABD başkanı tepki çekiyor.

NTV Haber 19.08.2016 - 18:38 | Son Güncelleme : 19.08.2016 - 19:11

ABD Başkanı Obama'ya tatil tepkisi

Amerika Birleşik Devletleri, yangın ve sellerle mücadele ediyor. Afet bölgelerini ziyaret etmek yerine tatilde golf oynayan başkan Obama ise tepki çekiyor.

Obama her zaman olduğu gibi bu yıl da tatilini Masachusetts'deki Martha's Vineyard Adası'nda geçiriyor. Eleştiri oklarının hedefi olan ABD Başkanı, son olarak komedyen Larry David ile golf oynarken görüntülendi.

California eyaletinde sıcak hava ve kuraklığın neden olduğu yangın 130 kilometrekare alanı küle çevirdi. Alevler, 200'e yakın evin yanmasına ve 82 bin kişinin tahliye edilmesine neden oldu.

Louisiana'da ise aşırı yağışlar büyük kayıplara yol açtı. Sel ve su baskınlarında ölenler oldu ve 40 binden fazla ev hasar gördü.

Acil durum ilan eden eyalet yönetimi, federal hükümetten yardım istedi. Başkan Obama'nın tatiline devam etmesi, özellikle Louisiana'da büyük tepki çekti. Kentin en yüksek tirajlı gazetesinde, "Başkan Obama, canı yanan bir Louisiana'nın şu an sana ihtiyacı var" ifadeleri kullanıldı.

Demokrat partili Louisiana Valisi Edwards ise "Obama, istediği zaman eyaleti ziyarette bulunacaktır" diyerek eleştirilere yanıt verdi. 2005 yılında Katrina kasırgasının vurdugu Louisiana'da 1245 kişi hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...