ABD Başkanı Trump'dan Kore açıklaması

Kore Yarımadası'ndaki tarihi görüşmeyle ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Kore Savaşı bitti! ABD ve tüm halkı, şu anda Kore'de olan bitenle çok gurur duruyor" dedi.

ntv.com.tr 27.04.2018 - 14:05 | Son Güncelleme : 27.04.2018 - 15:51

ABD Başkanı Trump'dan Kore açıklaması

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in arasındaki tarihi görüşme devam ediyor. Koreli liderlerin görüşmesiyle ilgili ABD Başkanı Donald Trump'dan bir açıklama geldi.

Kore Yarımadası'ndaki tarihi görüşmeyle ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Kore Savaşı bitiyor! ABD ve tüm halkı, şu anda Kore'de olan bitenle çok gurur duruyor" dedi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, nükleer test ve füzelerle dolu bir yılın ardından, Kuzey ve Güney Kore arasında tarihi bir görüşmenin yapıldığını belirtti. Trump, "İyi şeyler oluyor ama sadece zaman gösterecek" ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile iki ülke sınırında yer alan Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bugün bir araya gelmiş ve tarihi zirveden barış kararı çıkmıştı.

İki ülke liderleri, zirve sonunda yayınladıkları ortak açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı bir barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığını belirtmişti.

İki ülke 1953 yılında imzalanan ateşkesten bu yana hala resmen savaş halinde bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...